Strona główna » Porady » Hortensja » Przelana hortensja. Jak wygląda i czy da się ją uratować?

Przelana hortensja. Jak wygląda i czy da się ją uratować?

Przez Marzenka (Ogrodniczka)
2,7tyś wyświetleń
Przelana hortensja

Hortensja to piękna roślina, która zdobi wiele ogrodów. Bardzo lubię jej zapach w ogrodzie i przyjemne bzyczenie owadów, które ją zapylają. Niestety można ją łatwo przelać, jeśli rośnie w niewłaściwej ziemi. Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda przelana hortensja i jak ją uratować

Żeby uratować przelaną hortensję, musisz usprawnić odpływ wody z ziemi i zmienić sposób podlewania. Sprawdź jej korzenie i jeśli zaczęły gnić, to przesadź roślinę. Podczas przesadzania zastosuj środek odgrzybiający i wymień ziemię na nową.

Objawy przelania hortensji

Przelana hortensja nie wygląda atrakcyjnie. Jej liście przestają być zielone, a kwiaty zaczynają robić się czarne. Następnie gniją i opadają, co naprawdę wygląda nieładnie.

Łodygi przelanych kwiatów są wiotkie i oklapłe.

Jeśli taki stan będzie się dłużej otrzymywać, to z czasem korzenie hortensji również zaczną gnić. Na powierzchni ziemi wytworzy się pleśń, a hortensja umrze.

Zanim jednak to nastąpi, to roślina będzie dawać widoczne sygnały, że coś jest nie w porządku.

Ostatecznym objawem są zgniłe korzenie. Jest to naprawdę ostatnia chwila, żeby uratować hortensję. Trudno jest go przegapić, ponieważ zgniłe korzenie naprawdę nieprzyjemnie śmierdzą.

Zgnilizna powoduje, że cały system korzeni pokrywa się czarną, lepką mazią. Jest to spowodowane działaniem substancji, które rozkładają roślinę.

Na szczęście po to powstał ten poradnik, żeby sobie z tym poradzić 🙂

Żółte i brązowe liście hortensji po przelaniu

Brązowe liście hortensji
Brązowe liście hortensji

Żółte lub brązowe liście hortensji to jeden z charakterystycznych objawów przelania rośliny. Powoduje go brak substancji odżywczych.

Zbyt duża ilość wody zmienia środowisko wokół korzeni hortensji. Staje się ono beztlenowe, w wyniku czego roślina nie może pobierać potrzebnych jej substancji.

W rezultacie tkanki rośliny zaczynają obumierać. Objawem tego są czarne liście. Podobny efekt daje również niewłaściwe oświetlenie, zły nawóz i temperatura, dlatego warto wiedzieć, jak je odróżnić.

Hortensja, której liście brązowieją, ale nie ma przemoczonej ziemi, wymaga dodatkowej inspekcji. W takim przypadku trzeba sprawdzić miejsce, w którym stoi, temperaturę i nawóz. Niektóre nawozy mogą spowodować, że liście zrobią się czarne.

Jeśli jednak Twoja hortensja ma wyraźnie przemoczoną ziemię i czarne liście, to najprawdopodobniej jest przelana.

Zgniłe korzenie hortensji

Reklama - Link afiliacyjny


Kolejnym problemem, który pojawia się, po przelaniu hortensji są gnijące korzenie. Niestety objaw nie jest widoczny gołym okiem. Aby sprawdzić system korzeni rośliny, musisz ją wykopać z ziemi.

Niestety trudno jest reagować na gnijące korzenie hortensji, ponieważ z reguły dowiadujemy się o nich zbyt późno.

Gnijące korzenie rozpoznasz po charakterystycznym czarnym nalocie, który je pokrywa. Z reguły nalot jest lepki i śmierdzący.

Przemoczona gleba to idealne miejsce dla grzybów. Takie saprofity rozkładają tkankę korzeniową rośliny, co prowadzi do ich rozkładu.

Jeśli Twoja hortensja ma gnijące korzenie, to z pewnością potrzebuje szybkiej pomocy, żeby ją uratować.

W dalszej części pokażę Ci jak to zrobić. Zanim to zrobię, to chcę jeszcze dodać kilka słów na temat problemów z ziemią.

Kłopoty z ziemią

Nadmiar wody, która otacza hortensję, może powodować również problemy z samą glebą. Rolą podłoża jest dostarczanie do rośliny substancji odżywczych. Jeśli jej struktura jest zainfekowana pleśnią, to z pewnością nie będzie spełniać swojej funkcji.

Pleśń

Zjawisko pleśni występuje bardzo często na podmokłej i zakwaszonej ziemi.

Jest to spory problem dla hortensji, ponieważ pleśń może wytwarzać mykotoksyny. Są one niebezpieczne nie tylko dla roślin, ale nawet dla ludzi, dlatego warto odpowiednio zadbać o hortensję.

Na szczęście pleśń jest widoczna gołym okiem. Na powierzchni ziemi tworzy białą, miękką powierzchnią, która swoją strukturą przypomina watę. Jej obecność oznacza, że hortensja jest przelana i trzeba ją ratować.

Podmokła i odtleniona gleba jest idealnym środowiskiem do rozwoju pleśni, dlatego trzeba ją wymienić na nową.

Brązowe liście i kwiaty

To jeden z pierwszych objawów przelania hortensji. Nadmiar wody i brak tlenu powodują, że jej liście i kwiaty czernieją, a później opadają.

Powodem jest brak mikroelementów, takich jak żelazo i mangan. Żelazo jest niezbędne w procesie fotosyntezy, która jest najważniejszym procesem zachodzącym w roślinach.

Przelewanie hortensji bardzo często powoduje wiele problemów równocześnie. Woda otaczająca korzenie sprawia, że roślina nie potrafi pobierać substancji odżywczych. W wyniku tego występuje niedobór żelaza, co skutkuje czarnymi liśćmi i kwiatami.

Właśnie dlatego warto zbadać o hortensję kompleksowo.

Jak uratować przelaną hortensję?

Popraw technikę podlewania

Jeśli Twoja hortensja ma tylko, wilgotną ziemię to wystarczy, że przestaniesz ją podlewać. Musisz doprowadzić do tego, że ziemia przeschnie, na tyle, że można ją znów podlać.

Wilgotność ziemi sprawdzisz łatwo, wkładając palec do ziemi na kilka centymetrów.

Jeśli ziemia będzie całkiem sucha, to nadaje się do podlewania.

W przypadku przemoczonej ziemi, ale bez objawów przelania zastosuj następujące wskazówki:

  • Przestań podlewać na kilka dni
  • Jeśli uprawiasz hortensję w doniczce to przechyl ją i opukaj ją. W ten sposób oddzielisz ziemię od ścianki doniczki. W efekcie powstaną kieszenie powietrzne. Są bardzo ważne dla prawidłowego wzrostu roślin, ponieważ pozwalają hortensji łatwiej prowadzić korzenie, w ziemi.
  • Umieść pod doniczką spodek i obserwuj czy zbiera się w nim woda, po podlewaniu.
  • Sprawdź palcem, czy ziemia jest wilgotna, przed podlewaniem
  • Zapewnij odpowiednią wentylację w pomieszczeniu. W lecie możesz zostawić uchylone okno. W zimie najlepiej jest wynieść hortensję z pomieszczenia i dopiero wtedy je wywietrzyć. Możliwe, że ziemia nie schnie odpowiednio szybko z powodu nadmiaru wilgoci, więc sprawdzaj, jaki jest jej poziom
  • Zapewnij hortensji odpowiednią ilość światła. Przyspieszy to proces fotosyntezy. Hortensja bardzo lubi dużą ilość światła słonecznego.
  • Dodaj do ziemi odpowiedni nawóz. Pobudzisz w ten sposób hortensję do wzrostu i przyspieszysz wchłanianie wody
  • Jeśli uprawiasz hortensję w ogrodzie, to sprawdź, czy miejsce uprawy jest dobrze nasłonecznione. Możliwe, że ziemia jest przemoczona po ulewie i hortensja ma za mało słońca.
  • Sprawdź stan ziemi wokół hortensji w ogrodzie. Wysoki poziom wód gruntowych rozpoznasz po tym, że woda stoi w niej po deszczu. W takim przypadku lepiej będzie przesadzić hortensję w inne miejsce.

Powyższe porady są pomocne, jeśli masz przelaną roślinę doniczkową, bez żadnych chorób.

Jeśli widzisz już czarne liście i kwiaty, to musisz podjąć bardziej zdecydowane kroki, żeby ją uratować.

Ratowanie przelanej hortensji z czarnymi liśćmi i kwiatami

Czarne liście i przemoczona ziemia to znak, że trzeba ratować hortensję.

Jeśli do tego liście zaczynają więdnąć, to możliwe, że gniją jej korzenie.

Zacznij od oszacowania strat 🙂

Przygotuj sobie papierową gazetę i kilka minut wolnego czasu. Rozłóż gazetę i wyjmij ostrożnie hortensję z ziemi. Możliwe, że będziesz potrzebować pomocy do przytrzymania liści, jeśli Twoja hortensja jest zbyt duża.

Po wyjęciu rośliny i położeniu jej na gazecie przyjrzyj się korzeniom. Hortensja powinna mieć korzenie w kolorze białym. Najprawdopodobniej trzeba będzie zdjąć ziemię z korzeni, żeby je zobaczyć. Staraj się robić to bardzo ostrożnie, żeby ich nie uszkodzić.

Jeśli korzenie są białe, to możesz posadzić hortensję, z powrotem w ziemi. Sprawdź tylko, jak mokra jest ziemia. Jeśli jest kompletnie przemoczona, to wymień ziemię na nową.

Sprawdź również, czy czarne liście i kwiaty mają szansę na przetrwanie. Jeśli liść dopiero zaczyna czernieć, to jest szansa, że po przerwie w podlewaniu jakoś przetrwa. Jeśli jego łodyga stała się wiotka a liść zaczyna opadać, to lepiej jest go od razu uciąć.

Zaoszczędzisz w ten sposób energię, którą hortensja będzie mogła wykorzystać do wypuszczania nowych pędów.

Jeśli z kolei korzenie hortensji zaczęły gnić to czas na operację specjalną 🙂

Leczenie gnijących korzeni hortensji

Gnijące korzeni to bardzo poważny problem dla rośliny. Musisz się upewnić, że Twoją hortensję można w ogóle uratować.

Mimo tego, że gnicie korzeni to poważne stadium to nie warto tracić nadziei. Bardzo często można uratować taką hortensję.

Musisz więc zacząć od sprawdzenia stanu korzeni.

Będziesz potrzebować:

  1. Gazeta
  2. Nożyczki
  3. Alkohol lub środek dezynfekujący
  4. Środek grzybobójczy
  5. Nowa doniczka
  6. Ziemia uniwersalna

Oto co musisz zrobić:

  • Zakładam, że hortensja jest już wyjęta z ziemi, a Ty widzisz gnijące korzenie.
  • Możesz je rozpoznać po tym, że są pokryte czarną, lepką mazią, która śmierdzi.
  • Oczyść korzenie z ziemi, tak bardzo, jak tylko się da.
  • Następnie umyj je pod bieżącą wodą. Postaraj się usunąć całą ziemię z korzeni. To nie zawsze jest łatwe, ponieważ ziemia przykleja się do gnijących korzeni. Zrób to ostrożnie.
  • Na tym etapie chodzi o to, żeby ustalić, które korzenie mogą zostać, a które należy usunąć.
  • Przygotuj sobie ostre nożyczki i zdezynfekuj je. Możesz do tego użyć alkoholu lub środka dezynfekującego w płynie. Dzięki COVID mamy go zawsze pod ręką 🙂
  • Użyj nożyczek do odcięcia zgniłych korzeni. Pamiętaj, że białe korzenie są zdrowe, więc musisz je ominąć.
  • Przygotuj roztwór środka grzybobójczego i użyj go zgodnie z instrukcją. Najczęściej takie środki rozcieńcza się w wodzie. Następnie należy zamoczyć na kilka minut korzenie hortensji w roztworze. Pamiętaj, żeby stosować się do instrukcji producenta środka grzybobójczego.
  • Odłóż hortensję na czystą gazetę, żeby mogła przeschnąć.
  • W tym czasie przygotuj miejsce sadzenia i świeżą ziemię.  W ten sposób pozbędziesz się grzybów i patogenów, które mogą się w niej znajdować.
  • Przygotuj nową ziemię uniwersalną.
  • Po godzinie lub dwóch korzenie hortensji powinny przeschnąć. Wtedy delikatnie posadź ją do nowej ziemi.

Po tym zabiegu hortensja będzie w szoku. Straciła część korzeni i zaatakował ją grzyb.

Warto wstrzymać się z podlewaniem i nawożeniem. Jeśli ziemia przeschnie, to możesz ją delikatnie podlać. Z nawożeniem lepiej wstrzymać się nawet na kilka tygodni.

Przeczytaj na opakowaniu ziemi czy nie zawiera już nawozu. Bardzo często gotowe mieszanki uniwersalnej ziemi mają już nawóz startowy. W takiej sytuacji kolejne nawożenie można przeprowadzić najwcześniej po miesiącu.

Należy pamiętać, że rośliny nawozimy w okresie wzrostu tj. na wiosnę i w lecie. Jeśli ratujesz hortensję jesienią, to należy w ogóle zrezygnować z nawożenia.

Leczenie infekcji grzybiczej

Przemoczona ziemia to idealna pożywka dla patogenów i grzybów. Grzyby potrafią być pożyteczne, ale w przypadku hortensji potrafią narobić sporych szkód.

Grzyby powodują zmniejszenie ilości substancji odżywczych w glebie. Ponadto zmniejszają ich resorpcję, co ma duży wpływ na zdrowie hortensji.

Problem grzybów w ziemi możesz rozwiązać w następujący sposób:

  • Wyjmij hortensję z ziemi
  • Umyj korzenie, żeby oczyścić je ze starej ziemi. Musisz robić to ostrożnie, żeby nie uszkodzić korzeni.
  • Za pomocą wysterylizowanych nożyczek odetnij uszkodzone korzenie.
  • Użyj fungicydu, żeby pozbyć się grzybów z korzeni.
  • Wymień całą ziemię. Zagrzybiona ziemia nie nadaje się już do użytku. Wprawdzie czytałam na różnych forach, że można ją przepalić w piekarniku, ale osobiście to odradzam. Nigdy nie wiesz, czy wszystkie grzyby zostały usunięte, więc po co ryzykować.
  • Jeśli uprawiasz hortensję w doniczce, to dokładnie ją oczyść i wyparz, jeśli to możliwe. Zamiast wrzątku możesz użyć środka dezynfekującego. Plastikowe doniczki mają czasami różne nadlewki, w środku, które utrudniają wyczyszczenie. Takie doniczki bezpieczniej jest wymienić na nową.
  • Przesadź roślinę do nowej ziemi i czystej lub nowej doniczki.

To powinno pomóc uratować hortensję.

Jak uniknąć przelewania hortensji?

Dobrze podlana hortensja z niebieskimi kwiatami
Dobrze podlana hortensja z niebieskimi kwiatami

Jak widzisz, można uratować przelaną hortensję. Jak zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć.

Aby uprawiać hortensję i cieszyć się jej wspaniałymi liśćmi trzeba ją odpowiednio podlewać.

Zasady podlewania hortensji

Oto kilka zasad, które warto stosować przy podlewaniu hortensji:

  • Hortensja preferuje suchą i przepuszczalną glebę, więc unikaj jej przelania. Nadmiar wody może powodować gnicie korzeni i choroby grzybowe, które mogą zabić roślinę.
    Podlewaj hortensję tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa gleby jest sucha w dotyku. Użyj węża lub konewki z wąskim dziobkiem, aby skierować wodę do podstawy rośliny, unikając liści.
  • Hortensja potrzebuje więcej wody, gdy jest młoda, ale mniej wody, gdy jest dojrzała i ukorzeniona.
    Dobrym pomysłem jest podlewanie hortensji raz lub dwa razy w tygodniu w pierwszym roku. Następnie raz na dwa lub trzy tygodnie w drugim roku i później.
  • Regularnie sprawdzaj wilgotność gleby i odpowiednio dostosuj harmonogram podlewania.
  • Hortensja lubi pełne słońce i ciepłe temperatury, więc wybierz słoneczne miejsce w swoim ogrodzie. Powinna mieć bezpośrednie słońce przez co najmniej sześć godzin dziennie.  Możesz również ściółkować wokół podstawy rośliny żwirem, piaskiem lub małymi kamieniami. W ten sposób pomożesz odbijać ciepło i utrzymywać glebę w chłodzie i suchości.

Najczęściej zadawane pytania

Jak wygląda przelana hortensja ?

Przelana hortensja ma czarne liście i kwiaty. Słabe łodygi i opadające liście.

Co zrobić z przelaną hortensją?

Uratują przez przesadzenie do nowej ziemi i doniczki. Jeśli gniją jej korzenie, to zastosuj się do powyższego opisu.

Reklama - Link afiliacyjny


Powiązane artykuły

kwiatostrefa logo

KwiatoStrefa.pl @2023 – Wszystkie prawa zastrzeżone!

Wykryto Adblock!

Proszę wesprzyj nasz portal i wyłącz AdBlocker w swojej przeglądarce. Dzięki reklamom wszystkie artykuły są dla Ciebie za darmo.