Strona główna » Rośliny » Przesadzanie roślin

Przesadzanie roślin

Przesadzanie roślin

Przesadzanie roślin

Jak się przesadza rośliny?

Definicja przesadzania roślin

Przesadzanie roślin to proces, który polega na przeniesieniu rośliny z jednego miejsca do drugiego. Obejmuje on wyjęcie rośliny z dotychczasowego pojemnika lub gruntu i umieszczenie w nowym.

Celem przesadzania jest:

  • poprawa warunków wzrostu,
  • regulacja konkurencji pomiędzy roślinami,
  • zapewnienie odpowiedniej przestrzeni dla korzeni
  • umożliwienie regeneracji
  • pobudzenie wzrostu lub kwitnienia
  • wymiana gleby

Jak widzisz przesadzanie, to bardzo ważny element uprawy roślin doniczkowych, ogrodowych i ozdobnych.

Znaczenie przesadzania roślin w uprawie roślin i ogrodnictwie

Przesadzanie roślin ma ogromne znaczenie w ich uprawie i ogrodnictwie, których przykłady znajdziesz poniżej:

  1. Zwiększenie zdrowia i wydajności roślin. Przesadzanie umożliwia roślinom rozwinięcie zdrowego systemu korzeniowego. Zdrowe i dobrze rozwinięte korzenie sprawią, że roślina będzie lepiej zaopatrzona w wodę, składniki odżywcze i tlen. To z kolei przełoży się na ogólną kondycję i wydajność. Przesadzanie pomaga również usunąć stare i chore korzenie, co sprzyja regeneracji roślin.
  2. Regulacja konkurencji pomiędzy roślinami. Przesadzanie umożliwia kontrolowanie konkurencji pomiędzy roślinami. Przez odpowiednie rozmieszczenie roślin w uprawie, można zapewnić im odpowiednią przestrzeń do wzrostu. Eliminuje to rywalizację pomiędzy roślinami o zasoby, takie jak światło, woda i składniki odżywcze. Brak takiej rywalizacji pozwala roślinom rozwijać się bez przeszkód i maksymalizować plony.
  3. Propagacja roślin. Przesadzanie jest jedną z najważniejszych technik rozmnażania roślin. Podczas przesadzania można podzielić roślinę na kilka mniejszych. W ten sposób tworzą się sadzonki, które samodzielnie się ukorzenią, tworząc nową roślinę. Tą metodą można rozmnażać praktycznie każdą roślinę, tworząc różnorodność w uprawie.
  4. Adaptacja do zmieniających się warunków. Przesadzanie daje roślinom możliwość dostosowania się do zmieniających się warunków środowiskowych. Zmiany temperatury czy wilgotności w różnych porach roku wymuszają konieczność przesadzania niektórych roślin.
  5. Regeneracja starych lub uszkodzonych korzeni. Przesadzanie może być ratunkiem dla starych lub uszkodzonych roślin. To doskonała okazja, żeby usunąć stare i uszkodzone korzenie, które hamowały wzrost rośliny. Po umieszczeniu rośliny w świeżym podłożu będzie mieć szansę na regenerację. Tym bardziej, jeśli zapewnisz jej w nowym miejscu optymalne warunki jak właściwa wilgotność, ilość światła i gleba.
  6. Wymiana gleby. Przesadzanie umożliwia również zmianę gleby, która z czasem traci swoje substancje odżywcze. Nawozy nie zawsze uzupełniają ziemię, we wszystkie substancje odżywcze, które są potrzebne roślinom. Z tego powodu większość roślin trzeba przesadzić po pewnym czasie.

Jak widzisz przesadzanie roślin, ma ogromne znaczenie w ich uprawie. Przejdźmy teraz do instrukcji z opisem jak przesadzać rośliny, który pozwoli Ci zrobić to samodzielnie.

Jak przesadzać rośliny zielone?

Przygotowanie rośliny do przesadzania

Przesadzanie roślin wiąże się dla nich ze sporym stresem. W końcu znajdą się w zupełnie nowej ziemi, o innym składzie a przecież z gleby czerpią wszystkie substancje odżywcze.

Warto przygotować roślinę do przesadzania, aby zminimalizować stres i zapewnić jej lepsze warunki do rozwoju.

Najważniejszym zabiegiem, który pozwoli przygotować roślinę do przesadzania, jest nawadnianie. Kilka dni przed planowanym przesadzaniem warto obficie podlać roślinę. Pozwoli to łatwiej wyjąć roślinę z pojemnika lub gruntu, bez uszkadzania korzeni.

Po wyjęciu rośliny warto sprawdzić stan korzeni i ewentualnie je przyciąć

Przycinanie korzeni i pędów

Przycinanie korzeni przed przesadzeniem pozwala kontrolować rozmiar roślin. Pobudza również wzrost nowych korzeni i pozwala usunąć uszkodzone lub zbyt długie korzenie.

Korzenie najlepiej przycinać za pomocą ostrych nożyczek.

Niektórzy ogrodnicy przycinają korzenie, przepalając je płomieniem zapalniczki lub gorącego narzędzia. Przepalanie korzeni powoduje szybkie zamieranie tkanki korzeniowej, co prowadzi do powstania zdrowych, nowych korzeni.

Po przycięciu korzeni możesz odłożyć roślinę i przygotować ziemię i pojemnik do przesadzenia.

Przygotowanie podłoża i pojemnika

Następnym krokiem w przesadzaniu jest przygotowanie odpowiedniego podłoża i pojemnika.

Ziemia do przesadzania powinna być dobrana do wymagań rośliny. Podobnie wygląda dobór rozmiaru i materiału doniczki. Powinny być odpowiednie dla danego gatunku roślin i jego wymagań.

Technika przesadzania roślin

Sam proces przesadzania roślin nie jest skomplikowany. Po usunięciu zbędnych korzeni należy wsypać trochę ziemi na dno doniczki lub otworu w gruncie.

Następnie umieszczamy roślinę w otworze i obsypujemy dookoła ziemią. Należy to robić partiami, tak aby korzenie miały naturalny kształt i ciągły kontakt z ziemią.

Za każdym razem, gdy dodajesz ziemi, należy ja delikatnie ucisnąć, aby zmniejszyć odległość pomiędzy korzeniami a ziemią. Należy to robić z wyczuciem, aby nie uszkodzić korzeni.

Nie można też zbyt mocno uciskać. Korzenie wypełnią szybko pęcherze powietrza, rosnąć w kierunku wilgoci i ziemi.

Jak widzisz, samo przesadzanie nie jest trudne. Zobaczmy, teraz kiedy najlepiej przesadzać rośliny, żebyś mógł wybrać optymalny czas.

Kiedy najlepiej przesadzać rośliny?

Przesadzanie roślin ma większe szanse powodzenia, gdy odbywa się w odpowiednim czasie. Zależy on od rodzaju rośliny i warunków środowiskowych.

Oto kilka wskazówek na temat optymalnego czasu przesadzania roślin:

  1. Wczesna wiosna. Większość roślin preferuje przesadzanie wczesną wiosną. Właśnie wtedy gleba rozmarza, a temperatura zaczyna się podnosić. Przesadzanie wczesną wiosną daje roślinom wystarczająco dużo czasu na ukorzenienie się. To dobry termin również dla roślin doniczkowych. Mimo tego, że nie są narażone na niskie temperatury, to jednak zima jest dla nich okres odpoczynku.
  2. Późna jesień. Przesadzanie późną jesienią jest dobre, gdy rośliny zakończyły już okres kwitnienia i wzrostu. W tym czasie przechodzą one w stan spoczynku, a przesadzanie pozwoli im wykształcić mocniejszy system korzeniowy przed kolejną wiosną.
  3. Specyficzne preferencje roślin. Niektóre gatunki mają specyficzne wymagania dotyczące czasu przesadzania. Dla przykładu niektóre rośliny liściaste mogą być przesadzane tylko wczesną wiosną, zanim zacznie się pączkowanie. Inne z kolei można przesadzać późną jesienią, gdy ich liście opadną. Warto sprawdzić wymagania , na przykład korzystając z naszego katalogu roślin.

W ustalaniu optymalnego czasu na przesadzanie nie można zapomnieć o temperaturze.

Optymalne temperatury dla przesadzania roślin

Optymalna temperatura przesadzania roślin zależy od konkretnego gatunku. Można jednak przyjąć kilka prostych zasad, które sprawdzą się do większości roślin uprawianych w Polsce.

Ogólnie rzecz biorąc, rośliny należy przesadzać w łagodnych temperaturach, aby zminimalizować stres z tym związany. Należy unikać skrajnych temperatur, czyli gorących lub chłodnych dni.

Aby ich uniknąć, trzeba wybrać odpowiednią porę dnia.

O jakiej porze dnia przesadzać rośliny?

Rośliny najlepiej przesadzać wcześnie rano lub późnym wieczorem.

Wczesnym rankiem temperatura jest jeszcze łagodna i słońce słabiej świeci. Poza tym gleba nie jest jeszcze zbyt nagrzana i powinna być wilgotna po nocy. Rośliny przesadzone wczesnym rankiem będą mieć sporo czasu na adaptację przed nadejściem gorącego dnia.

Późne popołudnie lub wieczór są również dobrą porą dnia na przesadzanie. W tym czasie temperatura już się obniża, a rośliny będą mieć całą noc na regenerację.

Unikaj najgorętszych godzin! Przesadzanie w takich warunkach zwiększa ryzyko uszkodzenia korzeni, które powoduje wysoka temperatura gleby i jej szybkie wysychanie.

Wpływ wilgotności na przesadzanie

Wilgotność ma istotny wpływ na proces przesadzania roślin. Odpowiednia wilgotność powietrza i gleby są tutaj kluczowe.

Jeśli chodzi o wilgotność gleby, to można ją łatwo zwiększyć, podlewając roślinę kilka dni przed przesadzeniem.

Inaczej wygląda sprawa wilgotności powietrza.

Niektóre rośliny mają specyficzne wymagania, dlatego warto je sprawdzić. Wilgotność powietrza najłatwiej możesz podnieść za pomocą nawilżaczy powietrza.

Skoro jesteśmy przy wilgotności, to warto zastanowić się, czy przesadzać rośliny podczas deszczu.

Czy przesadzać rośliny w okresach intensywnych opadów deszczu?

Przesadzanie roślin podczas intensywnych opadów deszczu jest ryzykowne, z kilku powodów, opisanych poniżej:

  1. Nadmierne nasycenie gleby wodą. Zbyt mokra gleba może prowadzić po przesadzeniu do zatrzymywania wody wokół korzeni. To z kolei utrudnia zakorzenienie się i może prowadzić do gnicia korzeni.
  2. Trudno jest manipulować rośliną. Mokra gleba staje się zbita i ciężka, co utrudnia manipulację rośliną. Zwiększa to ryzyko uszkodzenia korzeni podczas wyciągania rośliny.
  3. Wzrasta podatność na infekcje grzybowe. Intensywne opady sprzyjają rozwojowi grzybów, które mogą prowadzić do infekcji.

Przesadzanie w różnych fazach wzrostu rośliny

Planując przesadzanie, trzeba również wziąć pod uwagę fazę wzrostu rośliny. Przesadzanie w poszczególnych fazach wzrostu zostało wyszczególnione poniżej:

  • Przesadzanie roślin w fazie spoczynku. W tej fazie rośliny są mniej aktywne i mniej podatne na stres związany ze zmianą warunków. Mogą jednak mieć trudności z przyjęciem się w nowej ziemi i miejscu. Z tego powodu należy zachować ostrożność podczas przesadzania roślin w tej fazie wzrostu.
  • Przesadzanie roślin w fazie aktywnego wzrostu. Najlepszym momentem na przesadzanie roślin jest początek fazy aktywnego wzrostu. Roślina w tej fazie budzi się z zimowego odpoczynku i zaczyna intensywnie rosnąć. Takie pobudzenie można wykorzystać do zwiększenia szans na przyjęcie się rośliny w nowym miejscu.

Czy przesadzać rośliny kwitnące lub owocujące?

Przesadzanie roślin kwitnących lub owocujących może być sporym wyzwaniem. Rośliny, które kwitną lub mają owoce, mogą źle zareagować na nowe miejsce, w którym się znajdą po przesadzeniu.

Musisz liczyć się z tym, że kwiaty czy owoce mogą opaść pod wpływem stresu.

Jeśli jednak zdecydujesz się na przesadzanie, to warto pamiętać o wskazówkach poniżej:

  • Wybierz odpowiedni czas. W poprzedniej części tego artykułu wyjaśniam, który czas jest najlepszy na przesadzanie.
  • Przygotuj roślinę.
  • Zachowaj ostrożność. Postaraj się nie uszkodzić delikatnych kwiatów czy owoców.
  • Monitoruj po przesadzeniu. Upewnij się, że roślina ma odpowiednia ilość światła, wody i składników odżywczych.

Co jest potrzebne do przesadzenia roślin?

Do przesadzania roślin potrzebne są:

  1. Doniczka lub miejsce w ogrodzie. Pamiętaj o otworach drenażowych w doniczce.
  2. Podłoże. Dobierz glebę do wymagań rośliny. Zwróć uwagę na ilość substancji odżywczych, zawartość części organicznych i właściwe pH.
  3. Narzędzia ogrodnicze. Przygotuj łopatkę lub szpadel, szczypce ogrodnicze i nożyce do przycinania.
  4. Woda. Przed przesadzeniem i po nim podlej roślinę, aby pomóc jej w aklimatyzacji.
  5. Nawóz. W zależności od potrzeb rośliny rozważ dodanie nawozu podczas przesadzania. Pamiętaj, że nie wszystkie rośliny można nawozić zaraz po przesadzeniu , dlatego sprawdź zalecenia w naszym katalogu roślin.

Czy po przesadzeniu rośliny podlać?

Tak. Po przesadzeniu należy podlać roślinę. Najlepiej użyć do tego wody filtrowane lub przegotowanej. Najlepiej sprawdzi się deszczówka.

Czy podlewać przed przesadzaniem?

Tak. Na kilka dni przed przesadzeniem warto podlać roślinę. Najlepiej użyć do tego wody filtrowane lub przegotowanej. Najlepiej sprawdzi się deszczówka.

Czym zdezynfekować korzenie roślin?

Korzenie roślin można dezynfekować następującymi substancjami:

  1. Roztwór miedzi
  2. Roztwór wody utlenionej
  3. Roztwór chloru
  4. Pestycydy

Pamiętaj, żeby zawsze stosować poszczególne roztwory zgodnie z zaleceniami producenta. Tylko wtedy środek dezynfekujący będzie działać i unikniesz uszkodzenia korzeni.

Kiedy nie przesadzać roślin?

Istnieją sytuacje, w których przesadzanie roślin nie jest zalecane. Listę takich sytuacji znajdziesz poniżej:

  1. Okres aktywnego wzrostu. Przesadzanie w tym momencie może zakłócić naturalny proces wzrostu.
  2. Okres kwitnienia lub owocowania. Rośliny kwitnące lub owocujące wymagają stabilnego środowiska. Przesadzanie w tym okresie może prowadzić do zahamowania kwitnienia lub owocowania. Lepiej poczekać z przesadzaniem aż ten okres się skończy.
  3. Okres stresu. Rośliny, które niedawno przeszły przez okres stresu mogą źle znieść przesadzanie. Stresujące sytuacje dla roślin to susza, uszkodzenia, choroby i ataki szkodników.
  4. Ekstremalne warunki pogodowe. Przesadzanie roślin w okresie ekstremalnych warunków jak susza, mrozy czy intensywne opady, jest ryzykowne.
  5. Silnie ukorzenione rośliny. Niektóre rośliny mają bardzo rozwinięte systemy korzeni, które trudno przesadzić bez uszkadzania. Takich roślin lepiej nie przesadzać.

KwiatoStrefa.pl @2023 – Wszystkie prawa zastrzeżone!

Wykryto Adblock!

Proszę wesprzyj nasz portal i wyłącz AdBlocker w swojej przeglądarce. Dzięki reklamom wszystkie artykuły są dla Ciebie za darmo.