Spis treści
Zakładam, że masz już swoją ulubioną monsterę. Może to być odmiana „deliciosa” lub jakaś inna z tego gatunku. Zastanawiasz się jak ukorzenić monsterę?
Aby ukorzenić monsterę, musisz odciąć jeden z jej liści i umieścić w słoiku z wodą. Następnie zmieniaj wodę co kilka dni i obserwuj korzenie. Jeśli jakiś zacznie gnić, to natychmiast go odetnij. Za około 4 tygodnie monstera wypuści korzenie.
Jak ukorzenić monsterę w wodzie?
Monstera to fantastyczna roślina, której uprawa daje dużo radości. Z czasem rośnie bardzo duża, dlatego warto wiedzieć jak ja ukorzenić. Wprawdzie to nie jedyny sposób na rozmnażanie monstery, ale chyba najbardziej popularny.
Wszystkie moje monstery rozmnożyłam przez ukorzenianie się w wodzie. Mogę potwierdzić, że nie jest to zbyt trudne, ale warto skorzystać z moich wskazówek. Na początku też popełniałam błędy, których Ty nie musisz powtarzać.
Cały proces trzeba zacząć od wyboru właściwego liścia do odcięcia.
Znajdź liść do odcięcia
Swoje poszukiwania liścia do odcięcia zacznij od znalezienia węzła. Będzie się znajdował w okolicy dwóch trzecich łodygi.
Węzeł to opuchnięty obszar z guzkiem. W j. angielskim nazywa się „node” ale przyznam szczerze, że nie znam jego poprawnej nazwy. Postanowiłam nazwać go węzełek 🙂
Możesz go również rozpoznać po tym, że wyrasta z niego korzeń powietrzny. Czasami wyrasta z niego również inny liść.
Przy rozmnażaniu monstery to bardzo ważne, żeby łodyga miał, a przynajmniej jeden taki węzeł. Łodyga z węzłem zwiększa szansę na szybkie ukorzenienie się monstery.
Wybierz liść, który jest zdrowy i nie ma żadnych objawów choroby. Takie liście mogłyby być zbyt słabe, żeby się samodzielnie ukorzenić.
Ja wybieram takie liście, które wyrastają w sposób „niekontrolowany”.
Chodzi mi o takie łodygi, które trudno jest ukierunkować, kiedy monstera jest zbyt duża.
Zaplanuj odcięcie węzła z co najmniej dwoma liśćmi. Oczywiście może ich być więcej, ale dwa to minimum.
Dwa liście pozwolą Ci łatwiej posadzić monsterę, kiedy już się ukorzeniu. Z jednym liściem czasami jest problem i jest bardziej niestabilny.
Odetnij liść, który chcesz ukorzenić

Samo cięcie wydaje się łatwe, ale można popełnić kilka błędów.
Zacznę od przygotowania. Musisz użyć nożyczek, które są czyste. Najlepiej zdezynfekuj je przed użyciem. W dzisiejszych czasach mamy pod dostatkiem różnych środków dezynfekujących.
Możesz swobodnie użyć środka w płynie, którego używasz do dezynfekcji rąk.
Po dezynfekcji czas wykonać cięcie.
Jest kilka metod, którymi można to zrobić:
- pod kątem 45 stopni
- pod kątem większym lub mniejszym niż 45 st.
- prostopadle do łodygi
Zdecydowanie odradzam drugi i trzeci rodzaj cięcia. Odcinając łodygę monstery należy wykonać cięcie pod kątem około 45 stopni.
Oczywiście nie ma co wariować i mierzyć tego kąta 🙂
Chodzi o utrzymanie mniej więcej 45 stopni.
Pozwoli to monsterze na zwiększenie powierzchni kontaktu z wodą. Dzięki temu będzie szybciej rosnąć i szybciej się ukorzeni.
Warto zdjąć z łodygi osłonki. Nie będą łodydze do niczego potrzebne, a w wodzie mają tendencję do gnicia.
Umieść łodygę w słoiku z wodą
Do tego etapu również warto się przygotować. W końcu chcesz ukorzenić monsterę, a nie ją zabić.
Do ukorzeniania się wybierz słoik o odpowiedniej wielkości. Powinien być wystarczająco duży, żeby pomieścić łodygę.
Zamiast słoika możesz użyć szklanek. Ja mam w domu szklanki z IKEI, które mają szersze dno niż otwór. Wyglądają trochę jak małe wazoniki 🙂
Lubię ich używać, bo są bardzo stabilne i utrzymują liście monstery we właściwej pozycji.
Bez względu na to, jakie naczynie wybierzesz, to dobrze jest je dobrze umyć lub nawet wyparzyć.
Przed włożeniem łodygi do wody przytnij korzenie powietrzne. W ten sposób łatwiej będzie zmieścić ją w słoiku.
Pozwól też łodydze odpocząć chwilę na powietrzu. Odłóż ja na 10 minut na ręcznik papierowy i nie spiesz się.
Teraz wystarczy wlać wodę. Koniecznie użyj wody filtrowanej. Woda z kranu może mieć chlor lub inne metale ciężkie, które nie pomagają w ukorzenianiu.
Wlej wodę , tak żeby przykryć korzenie powietrzne i węzeł łodygi.
Teraz pozostaje ci czekać i ….
Czekaj cierpliwie na korzenie i zmieniaj wodę
Pierwsze małe korzonki pojawiają się po mniej więcej dwóch tygodniach. Łączny czas ukorzeniania się monstery trwa około miesiąca, do 6 tygodni.
W tym czasie, z łodygi powinien wyrosnąć ładny system korzeni. Takie korzenie wystarczą w zupełności do posadzenia monstery w ziemi.
Przez ten czas musisz robić dwie rzeczy:
- obserwować łodygę i korzenie
- wymieniać wodę
Wodę musisz wymieniać co tydzień. Częstotliwość wymian trochę zależy od stanu łodygi i korzeni.
Czasami podczas ukorzeniania monstery łodyga lub korzenie mogą zacząć gnić. Musisz wtedy szybko zareagować i usunąć korzenie.
korzenie, które zaczynają gnić podczas ukorzeniania rozpoznasz po ciemnym kolorze. Zdrowe korzenie monstery są całkiem białe. Poza tym gnijące korzenie są pokryte kleistą mazią.
Poza tym, że trzeba je usunąć to zalecam wymianę wody.
Jeśli łodyga lub korzenie zaczęły gnić, to możesz użyć środka przeciwgrzybiczego. Wystarczy wyjąć łodygę, usunąć gnijące korzenie i zanurzyć ją w odgrzybiaczu. Z pewnością pomoże to monsterze stanąć na nogi.
Pamiętaj, żeby stosować się do zaleceń producenta takiego środka. Zwykle moczymy zaatakowaną roślinę przez kilka minut, w rozcieńczonym środku.
Przeczytaj również jak zaszczepić monsterę?
Ukorzenianie się monstery w ziemi
Monsterę możesz ukorzenić również w ziemi. Wystarczy odciętą łodygę umieścić w świeżym podłożu..
Z jednej strony ta metoda wydaje się łatwiejsza, ponieważ nie trzeba czekać miesiąc na korzenie. Z drugiej strony nie widać, czy monstera się ukorzenia, ponieważ jest w ziemi.
Ja wolę ukorzeniać w wodzie i jakoś nigdy nie miałam z tym problemu.
Jeśli jednak chcesz spróbować ukorzenić monsterę w ziemi to warto rozważyć użycie ukorzeniacza. Zawiera odpowiednie mikroelementy i substancje odżywcze, które pobudzają wzrost korzeni.
Taki środek jest często sprzedawany w formie koncentratu. Po rozcieńczeniu należy zamoczyć łodygę w roztworze i zostawić na kilka minut.
Następnie należy posadzić łodygę monstery w ziemi. W sumie całość jest bardzo prosta i nie powinno być z nią kłopotu. Korzystałam z takiego ukorzeniacza rozsadzając tuje w ogrodzie. Wszystkie się przyjęły bez problemu.
Jak zwiększyć szanse na ukorzenienie się monstery?
Planując ukorzenianie się monstery warto zwrócić uwagę na kilka spraw. Bez względu na metodę warto zwiększyć swoje szanse powodzenia.
Ukorzeniaj latem
Wiosna i lato to doskonały czas na ukorzenianie monstery. W tych okresach roślina aktywnie rośnie i powinna dużo szybciej wypuścić korzenie.
Jesień i zima to z kolei bardzo zły czas na ukorzenianie. Monstera wtedy odpoczywa i wolniej wypuszcza korzenie. Oznacza to, że będzie musiała dłużej stać w wodzie co zwiększa prawdopodobieństwo gnicia.
Zadbaj o oświetlenie
Jasne, niebezpośrednie światło będzie doskonale dla monstery. Pomaga to w procesie fotosyntezy i przez to wpłynie na szybkość ukorzeniania.
W naturalnych warunkach monstera jest osłonięta przez bezpośrednim słońcem. Warto o tym pamiętać, wybierając dla niej miejsce.
Odpowiednie podlewanie
Zaletą ukorzeniania monstery w wodzie jest to, że nie musisz jej podlewać 🙂
Jeśli jednak decydujesz się ukorzeniać w ziemi, to zadbaj o odpowiednie podlewanie. Wystarczy podlewać łodygę raz w tygodniu, kiedy górna część ziemi przeschnie.
Musisz uważać, żeby nie przelać monstery.
Jeśli jednak Ci się to przydarzy, to zapraszam do kolejnego artykułu. Opisuje w nim jak poradzić sobie z przelaną monsterą.
Optymalna wilgotność
Monstera lubi wysoką wilgotność. Warto zapewnić jej w pomieszczeniu wilgotność ok 80%.
Możesz również regularnie ją zraszać. Tym bardziej, jeśli liście są już do tego przyzwyczajone. Ja zraszam moją monsterę nawet dwa razy dziennie.
Właściwa mieszanka ziemi
Jeśli ukorzeniasz monsterę w ziemi, to zadbaj o optymalną mieszankę gleby dla niej.
Właściwa ziemia dla monstery powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna.
Warto ją nawieźć naturalnymi środkami jak na przykład bio-humus. Na pewno pomoże to ożywić łodygę i pobudzić ją do wypuszczania korzeni.
Jeśli nie wiesz czym jest biohumus, to przeczytaj ten artykuł.
Jakość wody
Podczas ukorzeniania monstery w ziemi najlepiej używać wody destylowanej lub filtrowanej. Możesz również używać deszczówki.
Kiedyś używałam do podlewania deszczówki. Odstawiłam ją i teraz używam tylko wody filtrowanej.
Kranówka powoduje, że zbierają się sole, które zmniejsza zdolność do absorbowania wody i substancji odżywczych.
Ile trwa ukorzenianie się monstery?
Ukorzenianie monstery trwa od 2 do 6 tygodni. W sprzyjających warunkach łodygi powinny wypuszczać korzenie już po dwóch tygodniach.
Cały proces wypuszczania korzeni powinien trwać do 4-5 tygodni. Może się przedłużyć do 6 tygodni z różnych przyczyn.
Może to spowodować niewłaściwa pora roku, niewłaściwe cięcie lub słaba łodyga.
Sadzenie monstery ukorzenionej w wodzie
Proces ukorzeniania kończy się z chwilą sadzenia monstery w ziemi.
Pamiętaj, żeby odpowiednio przygotować mieszankę ziemi. jeśli nie wiesz jak to zrobić, to powyżej znajdziesz link do artykułu na ten temat.
Doniczka, w której posadzisz monsterę, musi mieć otwory drenażowe. To warunek konieczny, żeby posadzić ukorzenioną monsterę.
Doniczki bez takich otworów będą zatrzymywać wodę. W efekcie liście monstery żółkną a korzenie zaczynają gnić.
Podsumowanie
Ukorzenianie monstery nie jest trudne. Oczywiście później przychodzi drugi etap, w którym musisz wiedzieć jak zadbać o monsterę ale to wyjaśniłam w tym artykule.
Najczęściej zadawane pytania
Jak ukorzenić monsterę?
Monsterę możesz ukorzenić w wodzie lub w ziemi. Aby ukorzenić ją w ziemi, musisz odciąć łodygę poniżej węzła. Następnie umieść ją w słoiku i zalej filtrowaną wodą. PO 2 tygodniach zobaczysz pierwsze korzenie. Całość ukorzeniania monstery w wodzie trwa ok 4-5 tygodni.Pamiętaj, żeby zmieniać wodę co tydzień.Ukorzenianie w ziemi przebiega tak samo, z tą różnicą, że zamiast do wody musisz włożyć łodygę do ziemi. Możesz użyć środka ukorzeniającego, żeby zwiększyć szansę, że łodyga się przyjmie.
Ile trwa ukorzenianie monstery?
Ukorzenianie monstery trwa od 2 do 6 tygodni. Dobrze przygotowana łodyga, powinna zacząć wypuszczać korzenie po dwóch tygodniach. Po 4 tygodniach łodyga monstery powinna mieć na tyle dużo korzeni, żeby ja posadzić do ziemi.
Jak rozmnożyć monsterę dziurawą?
Monsterę dziurawa możesz rozmnożyć przez ukorzenianie w wodzie lub w ziemi. Wystarczy odciąć łodygę i umieścić ją w wodzie, żeby roślina się ukorzeniła. Po wypuszczeniu korzeni należy ją posadzić w ziemi i pielęgnować zgodnie z naszymi wskazówkami.