Strona główna » Rośliny » Przesadzanie roślin » Kiedy przesadzamy piwonie? Krok po kroku

Kiedy przesadzamy piwonie? Krok po kroku

Przez Marzenka (Ogrodniczka)
2,2tyś wyświetleń
Kiedy przesadzamy piwonie

Piwonie to piękne i trwałe rośliny, które mogą rosnąć w tym samym miejscu przez wiele lat. Z czasem jednak rozrastają się tak bardzo, że trzeba je przenieść w inne miejsce. Dzisiaj wyjaśnię Ci, kiedy przesadzamy piwonie.

Piwonie najlepiej przesadzać wczesną wiosną. Będą mieć czas, żeby się ukorzenić przed sezonem i wzmocnić przed upałami.

Wprowadzenie do przesadzania piwonii

Piwonie: królowe ogrodu

Zbyt duży rozmiar to nie jedyny powód do przesadzania. Czasami trzeba coś zmienić w ogrodzie, żeby wprowadzić trochę nowości. Rośliny, które widzimy codziennie, po prostu się opatrzą. Wtedy nadchodzi ten moment, kiedy trzeba coś zmienić.

Zapewne znasz to uczucie ? 🙂

To tak, jak z meblami i kolorami ścian. Z czasem powszednieją i czas na nowości. Wróćmy jednak do przesadzania.

Przesadzanie piwonii nie jest trudne, ale wymaga pewnej wiedzy. Postaram się dzisiaj wyjaśnić wszystko, co wiem na ten temat, żeby poszło Ci gładko

Dlaczego przesadzanie piwonii jest ważne?

Przesadzanie piwonii ma kilka zalet. Można wykorzystać to jako okazję do ich rozmnażania lub wymienić im ziemię.

Taki zabieg pozwoli jej nabrać sił. Sprawi też, że będzie lepiej kwitnąć, pod warunkiem że dobrze to wykonasz.

W dalszej części artykułu dowiesz się więcej na ten temat.

Kiedy przesadzamy piwonie?

Pozwól, że rozwinę tytuł tego artykułu o pewien wątek. Chodzi mi o to, że warto wiedzieć, kiedy przesadzać piwonie. Nie tylko w kontekście czasu.

Warto wiedzieć, również, w jakich sytuacjach przesadzanie jest konieczne.

Kiedy konieczne jest przesadzanie piwonii?

Piwonie trzeba przesadzić z kilku bardzo konkretnych powodów:

  • Nieodpowiednia gleba. Przesadzanie pozwala na poprawę jakości gleby, w której rosną piwonie. Ten gatunek lubi ziemię żyzną, próchniczą i dobrze przepuszczalną. W miarę upływu lat ziemia staje się coraz bardziej jałowa tak jakby zużyta. Przesadzając piwonie, możesz uzupełnić ziemię o brakujący materiał organiczny. W ten sposób zapewnisz jej właściwe warunki. Oczywiście można i trzeba korzystać z nawozów, ale może to być niewystarczające. Nowa ziemia poprawi strukturę gleby i wzbogaci ją w substancje odżywcze. Przed posadzeniem warto dodać kompost lub torf. Doskonale sprawdzą się w uprawie piwonii.
  • Piwonia urosła zbyt duża lub ma za mało miejsca. Przesadzanie umożliwia podział piwonii, na mniejsze kępki. Z czasem potrafi być całkiem duża i warto wykorzystać przesadzanie do rozmnażania. Taki podział najczęściej wykonuje się co 5-10 lat, we wrześniu lub październiku. Sadzonki uzyskane z podziału należy posadzić na głębokości ok. 5 cm. Trzeba tylko pamiętać, żeby każda sadzonka miała minimum 5 pąków. To na pewno zwiększy szanse, że się przyjmie.
  • Roślina nie kwitnie. To kolejny powód, dla którego warto ją przesadzić. Brak kwiatów może być spowodowany przez różne czynniki. Z mojego doświadczenia wynika, że najczęstszym jest światło. Jeśli piwonie rosną w zbyt zacienionym miejscu, to mogą mieć problem z kwitnieniem. Z drugiej strony, jeśli przez cały dzień świeci na nie słońce, to mogą być narażone na przesuszenie lub choroby grzybowe. Warto dobrze wybrać dla nich miejsce, a jeśli jest nieodpowiednie, to szybko je przesadzić.

Zobaczmy teraz, która pora roku jest najlepsza na przesadzanie piwonii.

Piwonia kwitnąca po przesadzeniu
Piwonia kwitnąca po przesadzeniu

Okresy odpowiednie do przesadzania piwonii

Odpowiednia pora na przesadzanie zależy od ich typu i klimatu, w którym są uprawiane. Dla większości piwonii najlepszy czas na przesadzanie to wczesna wiosna i jesień.

Postanowiłam przestawić to w formie tabeli:

OkresZaletyWady
Wczesna wiosnaPiwonia ukorzeni się przed sezonem wzrostu i kwitnienia. Zdąży się przystosować przed upałami. Możesz obserwować korzenie.Gleba może być zbyt mokra. Istnieje ryzyko uszkodzenia korzeni. Piwonia potrzebuje więcej czasu, żeby się przyjąć
Wczesna jesieńZdąży wypuścić korzenie przed zimą. Przygotuje się do wiosennego wzrostu i kwitnienia. Uniknie letnich upałówBrak wystarczającej ilości czasu na ukorzenienie się przed zimą. Niektóre odmiany mogą być wrażliwe na przymrozki

Najlepszym okresem do przesadzania, jest wczesna jesień. Wtedy piwonia już nie kwitnie i zżółkły jej liście. Wtedy piwonia jest w fazie spoczynku i łatwiej znosi przesadzanie.

Ten okres ma również taką zaletę, że daje piwonii czas na ukorzenienie się przed zimą. To z kolei powoduje, że w kolejnym sezonie będzie obficie kwitnąć.

Wadą jest to, że musisz uważać na przymrozki. Niektóre odmiany bardzo nie lubią niskich temperatur a przymrozki mogą je uszkodzić.

Drugim terminie, który jest też ok ,do przesadzania piwonii jest wczesna wiosna. Piwonia wtedy jeszcze śpi i są małe szanse, że doznają szoku po przesadzeniu. Zaletą tego terminu jest to, że możesz obserwować jej korzenie. Łatwiej też ją podzielić ją na kępki.

Wadą jest z kolei to, że piwonia może potrzebować więcej czasu, żeby się przyjąć. W konsekwencji może słabiej kwitnąć w kolejnym sezonie.

Wybór odpowiedniego miejsca dla piwonii

Wybór odpowiedniego miejsca jest bardzo ważny dla zdrowej uprawy piwonii. Ten gatunek lubi miejsce słoneczne lub lekko zacienione.

Ważne jest, żeby gleba byłą dobrze przepuszczalna. Zdecydowanie odpadają wszelkie gliniaste i ciężkie podłoża. Nadmiar wilgoci na pewno zaszkodzi piwoniom.

Musisz też zwrócić uwagę na przeciągi. Nie należy sadzić piwonii w miejscach, w których będą narażone na silny wiatr.

Krok po kroku: Przesadzanie piwonii

Piwonie to popularne kwiaty, które zachwycają pięknem i intensywnym zapachem. Sadzenie piwonii jest stosunkowo proste. Wymaga jednak pewnych kroków, aby zapewnić im zdrowy wzrost i obfite kwitnienie. W tym artykule pokażę Ci krok po kroku, jak sadzić piwonie, żeby kwitły.

Krok 1: Wybierz odpowiednie miejsce

Piwonie kwitnące w odpowiednim miejscu

Piwonie kwitnące w ogrodzie

Piwonie kwitnące w ogrodzie

Piwonie uwielbiają słoneczne, dobrze oświetlone miejsca. Dlatego, wybierz miejsce, w którym piwonie będą co najmniej 6 godzin w słońcu. Ważne jest również, aby ziemia była dobrze przepuszczalna, aby uniknąć nadmiernego zatrzymywania wilgoci.

Piwonie rosną najlepiej na glebach żyznych, dobrze nawożonych, o odczynie neutralnym do lekko zasadowym.

Krok 2: Przygotuj glebę

Przygotowanie gleby to kluczowy krok w sadzeniu piwonii. Przede wszystkim, wykop dziurę, która jest dwukrotnie większa niż korzenie piwonii. Następnie, na dnie dołka umieść około 10-15 cm warstwę żwiru lub kamieni.

W ten sposób zapewnisz roślinie odpowiedni drenaż.

Wypełnij dołek 1/3 mieszanką ziemi, kompostu, torfu i piasku. Takla mieszanka zapewni roślinie odpowiednie warunki do wzrostu.

Krok 3: Wykop piwonie

Ostrożnie wykop piwonie ze starego miejsca. Postaraj się nie uszkodzić korzeni szpadlem. Oczyść korzenie z ziemi i podziel je na mniejsze części. Możesz wykorzystać tą okazję, żeby usunąć uszkodzone lub chore korzenie.

Krok 4: Posadź piwonię

Teraz możesz rozpocząć sadzenie. Wyjmij piwonie z pojemnika i usuń nadmiar ziemi z korzeni. Następnie ułóż roślinę w dołku tak, aby korzenie były skierowane w dół.

Uwaga! Piwonie muszą być posadzone na głębokości 2,5-5 cm, w zależności od wielkości rośliny.

Pamiętaj, że korzenie muszą być pokryte ziemią, ale pąki kwiatowe powinny pozostać ponad ziemią.

Krok 5: Podlej piwonię

To dobry moment, żeby dokładnie podlać piwonię i zapewnić korzeniom odpowiednią ilość wilgoci. Warto również przykryć ziemię wokół rośliny warstwą 5-10 cm mulczu.

Pomoże to w utrzymaniu wilgoci i zapobiegnie wzrostowi chwastów.

Krok 6: Nawieź i pielęgnuj

Piwonie nie wymagają intensywnej pielęgnacji, ale należy je regularnie nawozić. Tylko w ten sposób zagwarantujesz sobie zdrowy wzrost i obfite kwitnienie. Najlepiej stosować nawóz wiosną, zanim roślina zacznie intensywnie rosnąć.

Idealnie nadają się do tego dedykowane nawozy do piwonii, chociaż ja z nich nie korzystam.

Wolę bardziej naturalne sposoby nawożenia, dlatego korzystam z biohumusu z dżdżownic kalifornijskich. Używam go również do borówek i truskawek — rosną obłędnie 🙂

Jeśli nie wiesz czym jest biohumus, to przeczytaj ten artykuł.

Pielęgnacja po przesadzeniu

Podlewanie przesadzonych piwonii
Podlewanie przesadzonych piwonii

Podlewanie piwonii po przesadzeniu

Po przesadzeniu piwonii należy je obficie podlać. Najlepiej użyć do podlewania miękkiej wody. Ja mam w domu uzdatniacz, ale jeśli go nie masz, to sprawdzi się przefiltrowana woda z dzbanka.

W kolejnych tygodniach po przesadzeniu musisz regularnie podlewać piwonie w odpowiedniej ilości. Dobierz ilość wody do pory roku. Jesienią może być spora wilgotność i woda będzie wolniej wysychać.

Jeśli chodzi o częstotliwość to najlepiej podlewać je raz w tygodniu. Oczywiście pod warunkiem, że nie pada deszcz. W okresie kwitnienia możesz zwiększyć częstotliwość do dwóch razy w tygodniu.

Podlewanie po przesadzaniu jest jednym z najważniejszych zabiegów. Pomoże piwonii mocniej się ukorzenić i wpłynie na silny wzrost i kwitnienie.

Nawożenie po przesadzeniu

Większość roślin czerpie sporo korzyści z ziemi bogatej w składniki odżywcze. W przypadku piwonii nadmiar nawozu może sprawić, że piwonia wykorzysta całą energię na wzrost i przestanie kwitnąć.

Piwonia wymaga małej ilości nawozu, aby utrzymać swoje bujne i piękne kwiaty.

Zbyt duża ilość nawozu może też sprawić, że liście staną się szare lub brązowe.

Postaraj się dostosować poziom nawożenia do potrzeb piwonii i unikaj przenawożenia.

Najlepiej nawozić piwonię raz na kilka lat, dopiero wtedy, gdy roślina wygląda na niedożywioną. Poznasz to po tym, że ma słabe liście, które szybko żółkną i brązowieją.

Jeśli chodzi o sam nawóz to najlepiej używać dedykowanej mieszanki dla piwonii. Jeśli nie masz takiej pod ręką, to możesz użyć mączki kostnej, kompostu lub obornika. Pamiętaj też o ekologicznym biohumusie 🙂

Zapobieganie chorobom i szkodnikom po przesadzeniu

Aby zapobiec atakom szkodników, możesz zastosować kilka naturalnych metod ochrony roślin. Dobrze sprawdza się obsypanie ziemi dookoła piwonii popiołem drzewnym lub łupinami jajek.

Ja zawsze zostawiam sobie trochę popiołu z kominka do mojego ogródka 🙂

Te środki pomogą CI odstraszyć ślimaki.

Innym naturalnym sposobem ochrony piwonii jest sadzenie odpowiednich roślin w ich sąsiedztwie. Lawenda, szałwia czy mięta będą odstraszać mszyce i inne owady, które żerują na sokach piwonii. Musisz tylko uważać z miętą. Rozrasta się naprawdę szybko i bywa trudna do opanowania.

Jeśli jednak zaatakują szkodniki, to zawsze sprawdzi się oprysk. Najlepiej za pomocą wody z mydłem lub octem.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, kiedy przesadzamy piwonie. Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże Ci i będziesz się cieszyć pięknymi kwiatami w ogrodzie 🙂

Reklama - Link afiliacyjny


Powiązane artykuły

KwiatoStrefa.pl @2023 – Wszystkie prawa zastrzeżone!

Wykryto Adblock!

Proszę wesprzyj nasz portal i wyłącz AdBlocker w swojej przeglądarce. Dzięki reklamom wszystkie artykuły są dla Ciebie za darmo.