Spis treści
Maliny to wspaniałe rośliny, które zachwycają smakiem wszystkich miłośników ogrodu. Uwielbiam ich smak i dlatego dzisiaj chcę pokazać Ci, kiedy przesadzać maliny.
Maliny najlepiej przesadzać wczesną wiosną. Będą mieć wtedy więcej czasu na ukorzenienie się przed zimą. Mocne korzenie mają duży wpływ na wielkość rośliny i plony w danym roku.
To jednak nie wszystko.
Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się, która pora roku i dnia są najlepsze do przesadzania malin.
Kiedy przesadzać maliny? Odpowiednia pora roku
Odpowiednia pora roku na przesadzanie malin zależy od konkretnego gatunku.
Odmiany jesienne, które wytwarzają owoce na pędach jednorocznych, przesadza się w październiku, najpóźniej w listopadzie.
Z kolei odmiany letnie, które owocują na pędach dwuletnich, przesadza się w sierpniu.
Zanim wybierzesz dla siebie odmianę i porę roku, to sprawdź zalety i wady poszczególnych okresów, które przygotowałam poniżej.
Najlepsza pora roku do przesadzania malin
Maliny, podobnie jak inne rośliny uprawiane w ogrodzie mają najlepszy czas na przesadzanie. Dla malin najlepsza jest wiosna i jesień, dlatego opisałem je poniżej:
Przesadzanie wiosną
Wczesna wiosna to czas, kiedy maliny zaczynają intensywny wzrost. Przesadzanie w tym okresie pozwoli im szybko się ukorzenić i dostosować do nowych warunków. Będą mieć czas na utworzenie mocnych korzeni i łatwiej im będzie przetrwać zimę. Warto pamiętać, że nie każdy dzień wiosny będzie dobry na przesadzanie malin.
Musisz unikać dni bardzo wilgotnych i mroźnych.
Wilgoć może prowadzić do chorób grzybowych. Z kolei mróz negatywnie wpłynie na korzenie, które po przesadzaniu będą podążać za wodą. Przymrozek spowoduje, że korzenie zamarzną, a malina się nie przyjmie.
Zalety | Wady |
---|---|
Korzystny start wzrostu | Ryzyko przymrozków |
Optymalne warunki pogodowe | Konieczność systematycznego podlewania |
Sezonowy dostęp do zdrowych sadzonek | Konkurencja z chwastami |
Przesadzanie jesienią
Późna jesień to również dobra pora roku na przesadzanie malin. Rośliny w tym czasie są już w stanie spoczynku, ale trzeba pamiętać o przymrozkach.
Mogą uszkodzić korzenie maliny, dlatego lepiej jest ją osłonić lub obsypać ziemię ściółką. Za chwilę wyjaśnię więcej na temat zabezpieczenia malin przed mrozem.
Reklama - Link afiliacyjny
Warto pamiętać, że jesienią gleba jest cieplejsza i pada więcej deszczu. Sprzyja to szybkiemu ukorzenianiu się malin.
Poza tym, maliny sadzone jesienią bardziej koncentrują się na rozwoju korzeni niż na wzroście i liściach.
Zalety | Wady |
---|---|
Korzystne warunki dla ukorzenienia | Ryzyko wcześniejszych przymrozków |
Wczesne ukorzenienie przed zimą | Konieczność ochrony przed mrozem |
Optymalny rozwój korzeni | Mniejszy wybór sadzonek w porównaniu do wiosny |
Przygotowanie roślin na wiosnę | Ograniczona dostępność zdrowych sadzonek |
Właściwa pogoda do przesadzania
Ekstremalne warunki pogodowe to nie najlepszy czas na przesadzanie malin. Mam tu na myśli zarówno bardzo wysoką, jak i niską temperaturę i duże opady.
Najlepsza temperatura do przesadzania
Koniecznie unikaj upalnych dni, gdy maliny są narażone na nadmierne wysuszenie. Pamiętaj, że korzenie malin szybko wysychają i nawet w taki dzień mogą szybko wyschnąć. Z tego powodu nie należy zwlekać z ich posadzeniem.
Należy również unikać zbyt niskich temperatur, ponieważ mogą uszkodzić system korzeniowy. W efekcie maliny spowolnią wzrost.
Jeśli obawiasz się, że zaskoczy Cię mróz, to zawsze możesz zastosować dodatkową ochronę. W sklepach ogrodniczych dostępne są agrowłókniny, które służą do okrywania roślin.
Przez taki materiał przenika światło i powietrze, równocześnie chroniąc roślinę przed mrozem. Używając ich, trzeba całkowicie zakryć malinę, razem z wierzchołkiem.
Innym sposobem jest warstwa mulczu, którą można rozłożyć dookoła malin. Do tego celu sprawdzi się słoma, kora drzewna, trociny lub liście. Warstwa mulczu zapewni izolację termiczną i zatrzyma ciepło, chroniąc korzenie przed mrozem.
Umiarkowane warunki atmosferyczne
Warto dążyć do tego, aby przesadzać maliny w umiarkowanych warunkach pogodowych. Najlepiej wybrać do przesadzania ciepły ale nie upalny, spokojny, bezwietrzny dzień.
Dbając o przesadzanie we właściwym momencie, stworzysz malinom doskonałe warunki, do ukorzeniania się, wzrostu i kwitnienia. A przecież o to chodzi w ich uprawie, żeby cieszyć się wspaniałymi owocami.
Wiesz już, którą porę roku wybrać i w jaki dzień przesadzać maliny. Został jeszcze jeden aspekt, o którym trzeba wspomnieć. Faza wzrostu również ma wpływ na, to kiedy przesadzamy maliny.
Faza wzrostu malin a czas przesadzania
Fazy wzrostu malin dzielimy podobnie jak w przypadku innych roślin na intensywny wzrost i spoczynek. Przesadzanie malin w określonym momencie pozwoli zminimalizować stres związany z przeniesieniem do nowego miejsca.
- Przesadzanie po zakończeniu okresu spoczynku.
W tej fazie maliny przechodzą w okres spoczynku zimowego. Najlepiej przesadzać maliny, dopiero gdy ta faza się zakończy. Maliny powinny zacząć się budzić i przejawiać pierwsze oznaki wzrostu. Łatwo rozpoznasz ten moment, ponieważ zaczną intensywnie budować nowe pędy. Oznacza to, że są gotowe na zmianę miejsca. - Przesadzanie przed rozwojem pąków.
Warto unikać przesadzania malin w okresie intensywnego rozwoju pąków. Kwitnienie to okres intensywnego wzrostu i wymaga od rośliny dużo energii i zasobów. Przesadzanie w tym czasie może wywołać stres i negatywnie wpłynąć na roślinę
Co ile lat trzeba przesadzać maliny?
Maliny to rośliny wieloletnie i nie ma potrzeby przesadzania ich co roku. Dobrze jest je przesadzić dopiero po 8-10 latach. Okres ten w dużej mierze zależy od konkretnej odmiany i warunków uprawy.
Przesadzanie malin po kilku latach ma na celu odnowienie i ożywienie plantacji. Jest kilka powodów, dla których warto to zrobić:
- Degradacja gleby.
Po kilku latach uprawy maliny mogą wyczerpać glebę z niektórych składników odżywczych. Nawożenie jest w stanie opóźnić ten proces, ale niestety nie da się go całkowicie zahamować. Przesadzenie pozwala na wprowadzenie świeżej, dobrze przygotowanej ziemi. Odpowiednie składniki odżywcze w nowej glebie będą sprzyjać wzrostowi i obfitym plonom. - Kontrola rozprzestrzeniania się chorób i szkodników.
Niektóre choroby, szkodniki i patogeny potrafią przetrwać w glebie lub sąsiedztwie malin. Przesadzenie w nowe miejsce pozwala przerwać ich cykl życiowy i pomoże poradzić sobie z problemem. - Poprawa plonowania.
Przesadzanie malin co kilka lat poprawia plonowanie. Nowa, świeża gleba i lepsze warunki do wzrostu przyczynią się do zwiększenia ilości i jakości owoców.
Zalety przesadzania malin
Teraz kiedy już wiesz, kiedy przesadzać maliny, to warto dowiedzieć się, jakie są tego zalety. Pisałam już wcześniej o niektórych z nich, ale to nie wszystko. Oto pozostałe zalety przesadzania malin:
- Zapobiega rozrastaniu się malin, na zbyt dużej powierzchni
- Umożliwia wybór najlepszych i najsilniejszych sadzonek, które będą dawać największe i najsmaczniejsze owoce
- Zapewnia lepszą cyrkulację powietrza, co ogranicza ryzyko chorób i ataku szkodników
- Stymuluje wzrost i owocowanie
Oznaki gotowości malin do przesadzania
Oznaki gotowości malin do przesadzania, to przede wszystkim obecność zdrowych i silnych pędów. Bez oznak chorób i szkodników.
Poza tym maliny powinny zakończyć okres wegetacji i spoczynek zimowy, który trwa od listopada do marca.
Ostatnią oznaką gotowości jest brak owoców lub kwiatów na pędach.
Przesadzanie malin w praktyce
Maliny należy przesadzać ostrożnie, aby nie uszkodzić pędów i korzeni. Najlepiej wykopać całą bryłę korzeniową i przenieść ją w nowe miejsce.
Sadząc je, musisz zadbać o odpowiedni odstęp pomiędzy roślinami. Powinien wynosić około 50 cm.
Po przesadzeniu trzeba odpowiednio zadbać o maliny.
Pielęgnacja malin po przesadzeniu
Po przesadzeniu musisz regularnie podlewać maliny. Najlepiej użyć do tego celu deszczówki lub filtrowanej wody. Regularne podlewanie jest bardzo ważne, szczególnie w pierwszym miesiącu po przesadzeniu.
Unikaj jednak nadmiernego podlewania, które powoduje, że woda stoi, zamiast wsiąkać. Może to powodować gnicie korzeni lub inne choroby.
Warto również zabezpieczyć maliny przed szkodnikami. Najczęściej atakują je mszyce, mączniak prawdziwy, rdza malinowa i antraknoza. Najlepiej wybierać odmiany, które są na nie odporne, ale nie zawsze mamy taką możliwość.
Jeśli Twoja odmiana nie jest odporna, to konieczne będzie zastosowanie odpowiednich środków ochrony roślin. Najlepiej stosować je zgodnie z instrukcją.
Pamiętaj również, że op przesadzaniu należy każdego roku przycinać maliny. Usuń późną jesienią wszystkie pędy owocujące. Pozostaw tylko młode, które będą owocować w następnym roku.
Podsumowanie
Myślę, że teraz już wiesz, kiedy przesadzać maliny 🙂
Przypomnę tylko, że najlepiej robić to wczesną wiosną, kiedy malina budzi się do życia lub jesienią. Jesienne przesadzanie ma tę zaletę, że zapewnia korzystne warunki do wzrostu korzeni.
Najczęściej zadawane pytania
Czy można przesądzać maliny na wiosnę?
Oczywiście, że można przesadzać maliny wiosną. Najlepszy moment na przesadzanie to wczesna wiosna.
Kiedy przesadzać maliny jesienne?
Odmiany jesienne malin przesadza się w październiku, najpóźniej w listopadzie.
Czego nie sadzić obok malin?
Obok malin nie należy sadzić ziemniaków, papryki, pomidorów, dyni, ogórków i rzodkiewki. Mogą konkurować z malinami o wodę i składniki odżywcze.