Spis treści
Każda roślina doniczkowa z czasem wymaga przesadzania. Storczyk nie jest wyjątkiem, ale jego przesadzenie nie jest tak łatwe, jak innych roślin. Dzisiaj pokażę Ci jak przesadzić storczyk krok po kroku.
No to zaczynamy 🙂
Przesadzanie storczyków. Praktyczne wskazówki i opis krok po kroku
Przesadzanie storczyka wymaga delikatności i precyzji. Każde przesadzanie jest trudne dla rośliny a szczególnie dla takich roślin jak storczyki.
Zanim zaczniesz przesadzanie, warto się do niego dobrze przygotować.
Zacznijmy od wyboru odpowiedniej pory.
Przygotowanie do przesadzania storczyka
Określenie odpowiedniego czasu przesadzania
Odpowiedni czas przesadzania storczyków zależy od tego, jak duża jest roślina i ile ma lat. Wiele podręczników pisz, że optymalne jest przesadzanie co 2 lata. Ja wolę raczej obserwować moje rośliny, zanim zdecyduje się na przesadzanie.
Jak już zdecydujesz się na przesadzanie, to warto wybrać do tego odpowiedni miesiąc. Najlepszy jest okres od kwietnia do września. Właśnie wtedy są najlepsze warunki do przesadzania storczyków.
Samo przesadzanie musisz wykonać po okresie kwitnienia. W ten sposób nie zakłócisz rozwoju pąków i kwiatów. Przesadzanie w czasie kwitnienia może być szokiem dla rośliny i kwiaty mogą po prostu opaść.
Storczyki są bardzo wrażliwe na uszkodzenia i choroby, dlatego warto wziąć pod uwagę każdy aspekt przy przesadzaniu.
Wybór odpowiedniego podłoża i doniczki
Ziemia do uprawy storczyków powinna być lekka, przepuszczalna i przewiewna.
Storczyki pochodzą z tropikalnych regionów Azji, Ameryki Południowej i Środkowej, a także z Australii i Oceanii. Są to rośliny epifityczne, co oznacza, że rosną na drzewach lub skałach, pobierając wodę z powietrza.
Są więc przyzwyczajone do bardzo nietypowych warunków i nieodpowiednia ziemia może im zaszkodzić.
Na pewno nie należy używać gotowej ziemi doniczkowej, ponieważ jest zbyt zbita. Poza tym zatrzymuje wilgoć, co może powodować gnicie korzeni storczyka.
Najlepiej jest kupić gotową ziemię do storczyków, ale nawet w tym przypadku zalecam ostrożność. Niektórzy producenci piszą, że ziemia jest dobra do storczyków, ale wg mnie nie nadaje się do przesadzania. Taka ziemia jest przygotowana do rozsadzania, a nie do przesadzania.
Reklama - Link afiliacyjny
Przy rozmnażaniu storczyków mamy do czynienia z sytuacją, w której chcemy, żeby niewielki pęd (keiki) otrzymał jak najwięcej substancji odżywczych. Zależy nam więc na ziemi bogatej, żyznej, która będzie tylko ziemią startową, na jakiś czas. Jak tylko storczyk zacznie rosnąć, to trzeba będzie go z takiej ziemi przesadzić.
Najlepiej poradzić się sprzedawcy w sklepie ogrodniczym i kupić gotową mieszankę do uprawy storczyków. Takie podłoże składa się głównie z kory sosnowej lub innych drzew, zmieszanej z dodatkami.
Oto lista najczęściej stosowanych dodatków do ziemi:
Jeśli chodzi o doniczkę dla storczyka, to powinna być mała i dopasowana do wielkości rośliny. Storczyków nie należy sadzić w zbyt dużych pojemnikach, ponieważ może to spowodować zbyt dużą wilgotność. To z kolei może zwiększać ryzyko chorób, które często są trudne do wyleczenia.
Koniecznie zwróć uwagę na otwory drenażowe w doniczce. Powinny być na tyle duże, żeby swobodnie odprowadzić nadmiar wody.
Otwory te mają jeszcze jedną funkcję. Poprawiają cyrkulację powietrza, dlatego warto zwrócić uwagę czy nie są zatkane.
Przygotowanie narzędzi i materiałów
Do przesadzania storczyk będziesz potrzebować następujących rzeczy:
- nowa doniczka z otworami drenażowymi
- podstawka lub tacka do zbierania nadmiaru wody
- gotowa ziemia do storczyków lub mieszanka kory sosnowej, perlitu i wemikulitu
- woda destylowana lub przegotowana do podlewania
- nawóz do storczyków (mogą być skorupki z jaj, fusy z kawy lub dedykowane nawozy do storczyków)
- rękawiczki ochronne
- nożyczki
- środek dezynfekujący (do nożyczek)
Przejdźmy więc do samego procesu przesadzania.
Proces przesadzania storczyka krok po kroku
Przed przesadzaniem warto usunąć suche korzenie, liście i zwiędłe kwiaty. Najlepiej użyć do tego celu zdezynfekowanych nożyczek.
- Cięcie należy wykonywać pod kątem 45 stopni.
- Przygotuj nową doniczkę i lekko zwilż ziemię. Doniczka powinna być o 2-3cm większa od poprzedniej.
- Wyjmij storczyk z doniczki i oczyść korzenie z ziemi. Za pomocą nożyczek usuń zgniłe i uszkodzone korzenie. Zostaw tylko takie, które wyglądają na zdrowe.
- To jest dobry moment na inspekcję korzeni. Jeśli na którymś z nich zobaczysz czarną, lepką maź to znaczy, że masz do czynienia z gniciem korzeni. Możliwe, że poprzednia ziemia była niewłaściwa lub storczyk był za często podlewany.
- W przypadku takich korzeni lepiej odciąć je ok. 1-2 cm powyżej zgnilizny. W ten sposób zmniejszysz ryzyko zakażenia w nowej ziemi.
- Po oczyszczeniu umieść storczyk w nowej ziemi i uzupełnij nią doniczkę. Ziemia powinna być luźna i przepuszczalna, dlatego nie uciskaj jej zbyt mocno. Zostaw przestrzeń na wentylację i drenaż.
- Następnie podlej storczyk wodą destylowaną i umieść go na podstawce. Unikaj zalania rośliny, ponieważ może to prowadzić do zgnilizny. Podlej tylko tyle, żeby woda swobodnie wypłynęła na podstawkę. Następnie wylej ją z podstawki, żeby storczyk w niej nie stał.
- Nawieź storczyk za pomocą nawozu po koło 2-3 tygodniach od przesadzania. Pamiętaj, żeby używać nawozu zgodnie z zaleceniami producenta. Nawóz pomoże roślinie zaadoptować się do nowej ziemi i pobudzi ja do kwitnienia.
To już cały proces przesadzania 🙂
Nie jest wcale tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać.
Przesadzanie może poprawić stan storczyka, szczególnie jeśli wcześniej miał niewłaściwą ziemię. Pamiętaj, tylko żeby nie robić tego zbyt często, ponieważ stres może osłabić roślinę.
Kiedy przesadzać storczyki?
Zanim przejdę dalej, to chciałabym powiedzieć kilka słów na temat tego, kiedy przesadzać storczyki.
Jest kilka jasnych wskazówek, które pomogą Ci rozpoznać, że to już czas na przesadzanie.
Należą do nich:
- Gęsto zarośnięty korzeń, który wychodzi przez otwory w doniczce
- Słabe kwitnienie i wolny wzrost
- Widoczne uszkodzenia, zgnilizna lub gnijące korzenie.
- Przepełniona doniczka i brak miejsca na nowe korzenie
Każda z tych wskazówek kwalifikuje storczyk do przesadzania. Nie wolno czekać na to aż wszystkie wystąpią, ponieważ może się to źle skończyć dla storczyka.
Zapewnienie odpowiednich warunków po przesadzeniu
Ustalenie odpowiedniego miejsca dla storczyka
Storczyk powinien stać w jasnym pomieszczeniu, ale daleko od bezpośredniego słońca. Najlepszym miejscem będzie południowy parapet w salonie, który gwarantuje wystarczającą ilość światła.
Salon to doskonałe miejsce dla storczyka. Większość z nas chce mieć piękny i reprezentatywny salon.Ja również dbam o to, żeby był ładny i elegancki.
Storczyk w salonie z pewnością będzie zachwycać gości i cieszyć się sporym powodzeniem. Przewagą salonu jest to, że najczęściej jest bardzo jasny. Storczyki potrzebują dużo światła, ale bardzo źle znoszą bezpośrednie słońce.
Z tego powodu dobrze jest ustawiać storczyki w salonie, w centralnym miejscu. Doskonale sprawdzi się stół w jadalni lub stolik kawowy. Jeśli nie masz na tyle miejsca to ustaw orchideę na komodzie.
Storczyk powinien mieć na komodzie wystarczająco dużo światła.
Jeśli chcesz go jednak postawić na parapecie, to koniecznie wybierz południowy lub wschodni. Światło wpadające przez te okna jest doskonałe do uprawy storczyków. Są wystarczająco jasne i mają odpowiednie stężenie promieniowania UV.
Inaczej wygląda sytuacja z pozostałymi oknami. Słońce wpadające przez zachodnie okno może nawet spalić storczyk. Z kolei północne okno jest zbyt ciemne, co może hamować wzrost rośliny.
Więcej na ten temat dowiesz się w tym artykule.
Zapewnienie właściwego oświetlenia i temperatury
Aby umożliwić storczykowi wypuszczanie pędów, musisz zapewnić mu właściwe otoczenie. Roślina powinna być umieszczona na słonecznym oknie lub mieć dostęp do sztucznego oświetlenia przez minimum 10-12 godzin dziennie. Poza tym podczas kwitnienia należy unikać wietrzenia.
Temperatura otoczenia ma bardzo duży wpływ na uprawę storczyków. Powinna być utrzymywana między 18 a 24 stopni Celsjusza. Musisz również zadbać o wilgotność powietrza, która powinna być w przedziale 60-70%. Taki poziom wilgotności nie jest odpowiedni dla każdego, dlatego warto zastanowić, się, w którym pomieszczeniu ma rosnąć storczyk po przesadzeniu.
Kontrola wilgotności i podlewanie po przesadzeniu
Po przesadzeniu warto kontrolować wilgotność. Zdecydowanie lepiej jest, żeby storczyk miał mniej wody niż za dużo. Pamiętaj, że epifity pobierają wodę z wilgoci w powietrzu. Z tego powodu musisz zadbać o to, żeby powietrze nie było zbyt suche.
W sten sposób storczyk będzie sam pobierał wilgoć i nie trzeba go tak często podlewać.
Pielęgnacja i monitorowanie po przesadzeniu
Każe przesadzenie, powoduje ryzyko, że storczyk się nie przyjmie. W okresie 3-4 tygodni po przesadzeniu pilnie przyglądaj się korzeniom. Zwróć uwagę, czy korzenie nie gniją i czy ziemia wysycha, tak jak powinna.
Nadmiar wilgoci jest najgorszy dla tego gatunku, dlatego warto codziennie sprawdzać, czy ziemia wysycha.
Częste problemy i rozwiązania
Czasami mimo dobrych chęci i przygotowania pojawiają się problemy po przesadzeniu storczyka. Postanowiłam opisać kilka z nich, żeby ułatwić Ci życie 🙂
Zgnilizna korzeni po przesadzeniu
Zgnilizna korzeni może pojawić się po przesadzeniu, z kilku powodów:
- Zbyt częste lub zbyt obfite podlewanie. Nadmiar wody powoduje, że korzenie storczyka nie mają dostępu do tlenu i w efekcie zaczynają się procesy gnilne.
- Zbyt gęste lub stare podłoże, które nie gwarantuje odpowiedniego drenażu.
- Za duża lub z byt mała doniczka, w której gromadzi się woda.
- Zanieczyszczona ziemia lub narzędzia. Bakterie i szkodniki potrafią przetrwać w ziemi, dlatego zawsze należy używać nowej partii do przesadzania.
- Uszkodzenie korzeni podczas przesadzania.
Zgniliznę korzeni możesz łatwo rozpoznać, po jej symptomach tzn.:
- Korzenie są suche, brązowe lub białe i łatwo się łamią.
- Liście są blade, żółkną, opadają lub usychają.
- Kwiaty są małe, słabo wybarwione lub szybko opadają.
- Roślina słabo rośnie lub w ogóle nie kwitnie.
Jeśli po przesadzeniu pojawi się zgnilizna, to niestety trzeba cały proces powtórzyć od nowa. Co więcej, po wyjęciu storczyka z doniczki musisz dokładnie oczyścić korzenie. Najlepiej umyć je pod bieżącą wodą.
Jeśli storczyk został zaatakowany, to trzeba też użyć fungicydu.
Warto zastosować dodatkową ochronę korzeni, od których odetniesz zgniłe końcówki. W tym celu zdezynfekuj końcówki za pomocą węgla aktywowanego, cynamonu lub środka antybakteryjnego.
Przed posadzeniem do nowej ziemi warto zostawić roślinę na noc w suchym i przewiewnym miejscu. Nic jej się złego nie stanie a korzenie ładnie zaschną i łatwiej będzie im pobierać wodę po przesadzeniu.
Roślina jest osłabiona po przesadzeniu
Storczyk może być osłabiony po przesadzeniu z kilku powodów:
- Stres po przesadzeniu. Zmiana warunków naraża korzenie na zaburzenia i wymusza konieczność dostosowania do nowych warunków środowiskowych. Może to spowodować spowolniony wzrost.
- Uszkodzone korzenie przy przesadzaniu. Czasami storczyk ma tak dużo korzeni, że nie sposób go posadzić bez uszkadzania korzeni. Każde z nich ogranicza zdolność rośliny do pobierania substancji odżywczych.
- Przystosowanie do nowego podłoża. Inna ziemia na pewno ma odmienny skład, a storczyki są naprawdę wyjątkowe, jeśli chodzi o wymagania glebowe.
Aby pomóc storczykowi, w adaptacji do nowych warunków musisz zapewnić mu stabilne warunki. Zadbaj o to, żeby miał właściwe oświetlenie, temperaturę i wilgotność.
Sprawdzaj codziennie jego stan i pilnie obserwuj korzenie.
Nie wolno go też nawozić zaraz po przesadzeniu. Odczekaj 2-3 tygodnie i daj mu czas na dostosowanie się.
Podsumowanie
Jak widzisz, przesadzanie storczyka nie jest bardzo trudne, ale jest kilka niuansów, na które warto zwrócić uwagę. Teraz już wiesz jak przesadzać storczyka, dlatego będzie Ci łatwiej.
Najczęściej wszytko opiera się o odpowiednie dobranie gleby, doniczki i troskę o roślinę.
Uprawa storczyków daje sporo radości, dlatego warto je przesadzać, jak tylko nadejdzie właściwy czas.
Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże CI przejść przez cały proces bez problemów 🙂