Strona główna » Rośliny » Przesadzanie roślin » Jak przesadzić monsterę?

Jak przesadzić monsterę?

Przez Marzenka (Ogrodniczka)
3,1tyś wyświetleń
Jak przesadzić monsterę

Uprawa roślin doniczkowych wymaga czasem przesadzania. Dzisiaj pokażę Ci jak przesadzić monsterę. Dowiesz się też, jakich będziesz potrzebować narzędzi i jak przygotować jej ziemię. Wszystko to pokażę Ci krok po kroku.

Przejdźmy więc do rzeczy.

Jak przesadzić monsterę w uprawie domowej?

Co jest potrzebne do przesadzenia monstery?

Do przesadzenia monstery będziesz potrzebować kilku narzędzi:

  • Rękawiczki
  • Nowa doniczka
  • Odpowiednia ziemia
  • Nożyce ogrodowe
  • Woda do podlewania
  • Opcjonalnie keramzyt lub kamienie na dno doniczki

Zobaczmy po kolei, co jest potrzebne do przesadzenia monstery.

Rękawiczki

Tutaj nie ma żadnej wyjątkowej filozofii. Wystarczą zwykłe rękawiczki gumowe, które osłonią dłonie i pozwolą Ci łatwiej przesadzać.

Doniczka do monstery

Wybierz doniczkę, która ma 1 rozmiar większy niż poprzednia.

Zbyt duża donica będzie zatrzymywać wilgoć w miejscach, w których powinny rozwijać się korzenie. Może to prowadzić do wzrostu grzybni i w efekcie gnicia korzeni oraz żółknięcia liści.

Jeżeli chodzi o materiał doniczki, to możesz wybrać dowolny. Terakota jest najlepsza, ponieważ zabezpiecza przed gniciem korzeni.

Najważniejszy jest jednak drenaż. Upewnij się, że doniczka, którą wybierasz, ma odpowiednią ilość i wielkość otworów drenażowych . To właśnie przez nie będzie wypływać nadmiar wody po podlewaniu.

Ziemia

Tę mieszankę nazywam podstawową. Sprawdzi się do każdego rodzaju monstery i łatwo ją przygotować.

Podstawowa mieszanka ziemi dla monstery składa się z trzech części ziemi i dwóch części perlitu. Inaczej mówiąc, 60% ziemi w połączeniu z 40% perlitu.

Możesz zmienić te proporcje, w zależności od tego, jak zbita jest Twoja ziemia.

To jednak nie wszystko. Możesz przygotować zaawansowaną mieszankę ziemi, która sprawi, że monstera „wystrzeli” 🙂

W dalszej części artykułu pokażę Ci więcej pomysłów na specjalne mieszanki.

Nożyce ogrodowe

Reklama - Link afiliacyjny


Nożyce posłużą Ci do ewentualnego przycinania korzeni. Nie jest to konieczne, ale mogą się przydać. Powinny być ostre, żeby nie zgniatały korzeni, tylko je ucinały.

Przed użyciem musisz je zdezynfekować. Najlepiej zrobić to ogólnie odstępnymi środkami na bazie alkoholu. Od pandemii wszędzie ich pełno, więc nie powinno być z nimi problemu.

Woda do podlewania

Woda do podlewania monstery po przesadzeniu powinna być czysta i miękka. Najlepiej sprawdzi się woda destylowana lub filtrowana.

Deszczówka też będzie dobra, pod warunkiem że jest czysta.

Keramzyt lub kamienie na dno doniczki

Układanie na dnie doniczki keramzytu lub kamieni ma kilka zalet. Przede wszystkim stworzą one na dnie doniczki przestrzeń, która umożliwi swobodny odpływ wody.

W ten sposób korzenie monstery nigdy nie będą stać w wodzie.

Taki dodatek keramzytu czy kamieni poprawi też cyrkulację powietrza wokół ziemi. Przepływ świeżego powietrza jest dla monstery bardzo ważny, ponieważ pozwala uniknąć problemów z korzeniami.

Jak przygotować monsterę do przesadzania?

Zanim zaczniesz przesadzanie monstery, to warto ją do tego przygotować.

Zacznij od wyboru odpowiedniego okresu. Najlepszym czasem na przesadzanie monstery jest okres aktywnego wzrostu. Dla monstery okres ten przypada wiosną i wczesnym latem.

W tym czasie roślina ma większą zdolność do regeneracji i szybciej adaptuje się do nowego środowiska.

Przed samym przesadzeniem monstery warto obficie ją podlać. Dzięki temu łatwiej ją będzie wyjąć z doniczki, a to bywa trudne. Szczególnie jeśli monstera jest dosyć duża.

Proces przesadzania monstery krok po kroku

Teraz możesz przejść do samego przesadzania.

  1. Najpierw delikatnie wyjmij monsterę z doniczki, trzymając ją za nasadę rośliny.
  2. Oczyść korzenie z ziemi.
  3. Usuń stare podłoże, które jest przyklejone do korzeni. Możesz użyć do tego nożyc albo noża (zdezynfekuj je najpierw).
  4. Przytnij korzenie, które są zbyt długie lub uszkodzone. Możesz je wykorzystać do rozsadzania (więcej o rozmnażaniu monstery jest tutaj)
  5. Weź nową doniczkę i opcjonalnie wsyp na dno keramzyt lub kamienie.
  6. Umieść monsterę w nowej doniczce i delikatnie rozłóż korzenie. Upewnij się, że cała roślina jest na środku. Nie powinna też być zbyt głęboko ani za płytko.
  7. Uzupełnij doniczkę podłożem do połowy i delikatnie ubij. Uważaj, żeby nie uszkodzić korzeni.
  8. Uzupełnij doniczkę ziemią (prawie do pełna — ok. 2-3 cm od krawędzi) i znów delikatnie ugnieć ziemię. W ten sposób wyeliminujesz część pęcherzyków powietrza. Dzięki temu monsterze będzie łatwiej dostosować się do nowej ziemi.

Po przesadzeniu monstery warto ją podlać.

To jednak nie koniec. Niektóre monstery mogą wymagać podpórki, która zabezpieczy ją przed przewróceniem. Taka podpórka będzie też podtrzymywać liście i ułatwi podlewanie.

Więcej o przesadzaniu roślin znajdziesz na tej stronie.

Monstera przesadzona w nowe miejsce
Monstera przesadzona w nowe miejsce

Podpora do przesadzonej monstery

Skoro chcesz wiedzieć, jak przesadzić monsterę to znaczy, że jest już dosyć duża. Deliciosa i inne odmiany potrafią być całkiem sporych rozmiarów. Z tego powodu z czasem wymagają specjalnej podpory.

Monsterę najlepiej podeprzeć za pomocą drabinek bambusowych. Włóż je do ziemi, dookoła doniczki i oprzyj na nich łodygi oraz liście.

Oczywiście możesz skorzystać z innych podpórek. Ważne jest, żeby monstera po przesadzeniu stała stabilnie.

Więcej na temat podparcia znajdziesz tutaj.

Do jakiej ziemi przesadzić monsterę?

Podłoże do monstery. Jak zrobić podłoże do monstery?

Dla monstery najlepsza jest ziemia lekko wilgotna i dobrze przepuszczalna. Powinna mieć pH w zakresie 5.5-6.5 (lekko kwaśna). Łatwa mieszanka składa się z 3 części ziemi uniwersalnej i 2 części perlitu.

Monstera lubi ziemię tropikalną. Powinna być dobrze przepuszczalna i zatrzymywać trochę wilgoci. Przede wszystkim powinna być żyzna i bogata w składniki mineralne.

Wybierając ziemię dla monstery, zwróć uwagę na jej skład. Właściwa ziemia powinna mieć dodatki mech torfowy, włókno kokosowe czy wermikulit.

Warto poczytać trochę na temat poszczególnych składników, które są w ziemi.

Dla przykładu mech torfowy, o którym pisałam wcześniej poprawia retencję wody. Jest często używany przez producentów ziemi, również dlatego, że jest tani. Niestety ma swoje wady.

Mech torfowiec po całkowitym wyschnięciu staje się hydrofobowy. Oznacza to, że zaczyna odpychać wodę. Może to być sporym problemem w uprawie. Tym bardziej że używa się go po to, żeby wodę zatrzymać.

Ten składnik ma jeszcze jedną wadę. Szybko gnije i powoduje ściskanie ziemi. To z kolei prowadzi do utraty drenażu i gromadzenia szkodliwych soli.

Ziemię z dodatkiem mchu torfowca należy wymieniać raz w roku.

Jak widzisz, nawet polecane składniki mają swoje wady.

Zobaczmy teraz, z czego powinna się składać idealna mieszanka ziemi dla monstery.

Specjalna mieszanka ziemi dla monstery

Tak naprawdę to monstera nie potrzebuje ziemi. Musisz jej zapewnić kilka podstawowych rzeczy:

  • odpowiedni drenaż
  • napowietrzenie
  • zatrzymanie wilgoci
  • dekontaminację
  • nawożenie

Te 5 kluczowych funkcji pozwoli Ci wyhodować monsterę bez składników mineralnych. Taka mieszanka będzie pasować do różnych odmian monstery.

Jest tylko jeden minus. Nie wszystkie składniki, które są potrzebne do specjalnej mieszanki, są łatwo dostępne. Musisz poświęcić trochę czasu i poszukać w sklepach ogrodniczych.

Oto lista składników:

  • Kora i pumeks. Te składniki zapewnią doskonały drenaż i napowietrzenie. Możesz wybrać korę mieloną lub w kawałkach. Upewnij się tylko, że nie są zbyt duże. Pumeks ogrodniczy pochłania dużo wody, którą później stopniowo oddaje. Jest często używany do hodowli storczyków. Pumeks jest podobny do perlitu, ale ma mniej pyłu i jest cięższy. Jest lepszy od perlitu, który ma tendencję do wypychania na powierzchnię ziemi. Jeśli chodzi o korę, to najlepsza jest kora do orchidei lub drobna kora na przykład sosnowa.
  • Włókna kokosowe do kwiatów. Poprawia właściwości powietrzno-wodne. Zatrzymuje wilgoć. Jest lepszy od mchu torfowego, ponieważ wolniej się rozkłada. Poza tym nie staje się hydrofobowy po wyschnięciu. Można go kupić w sklepach ogrodniczych. Nadaje podłożu porowatości i powoduje, że ziemia nigdy nie staje się zbita. Jest zalecany jako ekologiczny zamiennik mchu. Pamiętaj, że włókna kokosowe nie zmieniają pH ziemi. Dlatego trzeba to uwzględnić w naszym przepisie na ziemię.
  • Węgiel aktywny do roślin. Taki węgiel to po prostu spalona kora. Ważne jest, żeby wybierać węgiel aktywny. Jest antybakteryjny i przeciwgrzybiczy co zapobiega chorobom korzeni. Poprawia jakość podłoża i ogranicza rozwój patogenów i bakterii. Ma również właściwości filtracyjne. Jego porowata struktura pozwala mu wchłaniać toksyczne dla roślin substancje. Najczęściej są to metale ciężkie, chlor czy resztki preparatów chemicznych.
  • Odlewy z robaków (worm castings). To stosunkowo nowy produkt, który bywa trudno dostępny. Zawiera duże ilości substancji odżywczych i pożytecznych drobnoustrojów. Jest to w pełni ekologiczny, bogaty, organiczny materiał. Swoją strukturą jest podobny do kompostu. Czasem bywa nazywany wermikompostu lub bio-humus. Jest to najlepsza forma naturalnego nawożenia roślin. Dostarcza do gleby takie substancje jak azot, potas, fosfor, wapń i magnez. Wszystkie w postaci naturalnych składników odżywczych.

Jeśli nie wiesz czym jest biohumus, to przeczytaj ten artykuł.

Skoro już wiesz jakich składników będziemy używać to zobaczmy, jak je ze sobą zmieszać.

Specjalna mieszanka ziemi do monstery powinna składać się z:

  • 3 części kory
  • 3 części pumeksu
  • 3 części włókna kokosowego
  • 1 część węgla aktywnego
  • 1 część bio-humusu

Najłatwiej jest przygotować poszczególne składniki, korzystając z miarki. Po prostu wypełniasz miarkę do pełna i odliczasz ilość miarek.

Następnie zmieszaj dokładnie składniki i mieszanka jest gotowa 🙂

Więcej fajnych porad na temat ziemi dla monstery znajdziesz tutaj.

Przesadzanie monstery po zakupie

Monsterę warto też przesadzić zaraz po zakupie. Najważniejszym powodem jest ziemia, której używają hodowcy.

Takie podłoże może nie być optymalne do uprawy monstery w domu. Wiele osób myśli, że skoro monstera urosła w takiej ziemi, to będzie w niej dalej rosnąć w domu. Trzeba jednak pamiętać, że w przemysłowej hodowli roślin razem z wodą dostarczane są specjalne nawozy, które przyspieszają wzrost.

Równocześnie hodowcy stosują średniej jakości ziemię, ponieważ po prostu jest droga.

Jeśli zabraknie wystarczającej ilości nawozów, monstera może nie przetrwać zbyt długo.

Kolejnym powodem jest możliwość inspekcji korzeni, podczas przesadzania. Możesz wtedy zobaczyć, w jakim są stanie. Tak dowiesz się, czy Twój egzemplarz jest zdrowy.

Ostatnim powodem jest wielkość doniczki. Dzięki substancjom odżywczym i nawozom monstera rośnie w hodowli bardzo szybko. Najczęściej doniczka jest dla niej za mała, już w chwili, kiedy opuszcza hodowcę.

Z tych właśnie powodów warto przesadzić monsterę zaraz po zakupie.

Po co przesadzać monsterę?

Monsterę należy przesadzić w celu poprawienia jej zdrowia, zwiększenia plonów, wymiany gleby i przede wszystkim w celu dostosowania doniczki do rozmiarów rośliny.

Gdy rośliny rosną w doniczce, zaczynają mieć coraz mniej miejsca. Brak przestrzeni ogranicza ich wzrost i może prowadzić do różnych problemów. Częstym kłopotem są na przykład żółte liście.

Więcej na temat żółtych liści przeczytasz w tym artykule.

Jak zadbać o przesadzoną monsterę?

Po przesadzeniu monstery warto o nią zadbać i zapewnić jej optymalne warunki do wzrostu. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pozwolą Ci się zaopiekować monsterą.

Podlewanie

Regularnie sprawdzaj wilgotność podłoża monstery i podlewaj ją, utrzymując równomierne nawilżenie. Upewnij się tylko, czy nie zalewasz korzeni, ponieważ może to być dla niej niebezpieczne. Używaj wody o temperaturze pokojowej. Najlepiej deszczówki lub filtrowanej.

Zraszanie

Zraszanie monstery po przesadzeniu za pomocą opryskiwacza
Zraszanie monstery po przesadzeniu za pomocą opryskiwacza

Monstera lubi być zraszana, ponieważ wtedy czuje się jak w naturalnym środowisku. Tak nap prawdę to dzięki temu w liściach tworzą się te wspaniałe dziury. To naturalny mechanizm obronny przed ulewnymi deszczami, które łamią jej liście. Warto co kilka dni, po przesadzeniu opryskać monsterę wodą.

Oświetlenie

Monstery lubią jasne, ale rozproszone światło. W naturalnych warunkach chronią je korony drzew. Dlatego właśnie nigdy nie należy ich ustawiać w bezpośrednim słońcu. Odpowiednia ilość światła sprawi, że monstera szybciej przyjmie się po przesadzeniu.

Temperatura

Monstera dobrze rośnie w temperaturze 18-24°C. Musisz jednak uważać, przenosząc ją do nowego miejsca. Unikaj nagłych zmian temperatury i przeciągów

Nawożenie

Nawożenie monstery po przesadzeniu można rozpocząć już po kilku dniach. Warto stosować do tego oryginalny nawóz przeznaczony do roślin tropikalnych. Musisz jednak zachować umiar i lepiej jest trochę zaniżyć dawkę, którą podają producenci. Nadmiar składników odżywczych może negatywnie wpłynąć na roślinę, zaraz po przesadzeniu.

Przycinanie

Przesadzanie jest trudnym momentem dla monstery. Z tego powodu lepiej wstrzymać się z przesadzaniem korzeni czy liści. Najlepiej zrobić to podczas przesadzania a później powstrzymać się aż roślina w pełni się przyjmie.

Monitoruj i reaguj

Regularnie doglądaj monsterę i przyglądaj się jej. W pierwszych dniach po przesadzeniu, jej liście mogą delikatnie pochylać się, jakby chciały opaść. To przejściowe i po kilku dniach powinny wrócić do normy.

Kiedy przesadzać monsterę?

Jak rozpoznać, że monstera wymaga przesadzenia

Pewnie zastanawiasz się, kiedy przesadzać monsterę? Poniżej znajdziesz listę wskazówek, które pokazują, że czas na przesadzanie:

  1. Korzenie wystające z doniczki
  2. Zbyt mała doniczka
  3. Trudność w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności
  4. Powolny wzrost
  5. Zły stan podłoża (pleśń, grzyby i szkodniki)

Dlaczego liście monstery po przesadzeniu są oklapnięte?

Liście monstery są oklapnięte po przesadzaniu z dwóch powodów. Po pierwsze monstera może mieć za mało wody. Sprawdź wilgotność ziemi i zadbaj o odpowiednie podlewanie. Monsterę najlepiej podlewać obficie, aż woda wypłynie przez otwory drenażowe na dnie doniczki.

Drugim powodem może być stres związany z przesadzaniem. W takim przypadku najlepiej zadbać o odpowiednie warunki do uprawy. Mam na myśli właściwe podlewanie, temperaturę otoczenia i odpowiednią ilość światła. Postaraj się stworzyć warunki najbardziej zbliżone do naturalnych. Nie zapomnij o zraszaniu, ponieważ odpowiednia wilgotność powietrza jest bardzo ważna dla monstery.

Podsumowanie

Jak widzisz przesadzanie monstery, nie jest bardzo skomplikowane. Wystarczy dobrze przygotować ziemię, doniczkę i roślinę a wszystko pójdzie gładko.

Najczęściej zadawane pytania o przesadzanie monstery

Czy można przesadzić monsterę?

Monsterę można i trzeba przesadzać, gdy doniczka będzie dla niej za mała.

Kiedy przesadzać monsterę do większej doniczki?

Monsterę należy przesadzić do większej doniczki, gdy ma zbyt dużo korzeni wystających z doniczki, gdy wolniej rośnie i ma zły stan podłoża.

Kiedy przesadza się monsterę?

Monsterę przesadza się w okresie intensywnego wzrostu tzn. na wiosnę lub wczesnym latem.

Czy monsterę można rozsadzać?

Tak. Monsterę można rozsadzać. W artykule powyżej znajdziesz odnośnik do artykułu, który jest temu poświęcony.

Czy monstera lubi ciasne doniczki?

Monstera nie lubi ciasnych doniczek. Mogą powodować gnicie korzeni, stagnację i ograniczony wzrost.

Co ile powinno się podlewać Monsterę?

Częstotliwość podlewania zależy od pory roku. Monstera lubi umiarkowane podlewanie i nie zaleca się zbyt mocnego przesuszania podłoża.

Czy monstera musi mieć dziurę w doniczce?

Tak. Monstera musi mieć dziurę w doniczce, przez którą wypłynie nadmiar wody. Bez dziury korzenie monstery będą stać w wodzie i zgniją.

Co zrobić, żeby monstera rosła w górę?

Aby monstera rosła w górę musisz zastosować odpowiednią podpórkę lub drążek. Możesz też zastosować odpowiednie przycinanie, aby skierować ją ku górze.

Czy monsterę trzeba podpierać?

Tak. Większość monster wymaga podpórki. W artykule znajdziesz link do artykułu,w którym pokazuję jak zrobić taką podporę samodzielnie.

Czy można obciąć wąsy monstery?

Wąsy to korzenie powietrzne i można je obcinać, ale nie za często. Musisz pamiętać, że monstera pobiera przez nie wodę z powietrza. Dlatego tak ważna jest właściwa wilgotność powietrza w uprawie monstery.

Do jakiej ziemi przesadzić monsterę?

Dla monstery najlepsza jest ziemia lekko wilgotna i dobrze przepuszczalna. Powinna mieć pH w zakresie 5.5-6.5 (lekko kwaśna). Łatwa mieszanka składa się z 3 części ziemi uniwersalnej i 2 części perlitu.

Czy obcinać żółte liście monstery?

Tak. Żółte liście monstery nie są do niczego potrzebne, a tylko niepotrzebnie obciążają roślinę. W artykule znajdziesz link do mojego poradnika o żółtych liściach i jak im zapobiegać.

Reklama - Link afiliacyjny


Powiązane artykuły

KwiatoStrefa.pl @2023 – Wszystkie prawa zastrzeżone!

Wykryto Adblock!

Proszę wesprzyj nasz portal i wyłącz AdBlocker w swojej przeglądarce. Dzięki reklamom wszystkie artykuły są dla Ciebie za darmo.