Strona główna » Porady » Skrzydłokwiat » Jaka ziemia do skrzydłokwiatu? Poradnik jak wybrać i przygotować ziemię

Jaka ziemia do skrzydłokwiatu? Poradnik jak wybrać i przygotować ziemię

Przez Marzenka (Ogrodniczka)
3,1tyś wyświetleń
Jaka ziemia do skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat, który należy do rodziny Spathiphyllum to wspaniała ozdoba salonu. Aby cieszyć się jej pięknymi kwiatami, trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki. Zastanawiasz się jaka ziemia dla skrzydłokwiatu jest najlepsza?

Ziemia dla skrzydłokwiatu powinna być bogata w substancje organiczne i mieć kwaśne pH (5-6). Musi być dobrze przepuszczalna, luźna i żyzna.

Zobaczmy więc jakie rodzaje ziemi będą spełniać te warunki.

Ziemia do skrzydłokwiatu — co powinieneś wiedzieć?

Skrzydłokwiat lubi żyzną, luźną ziemię doniczkową. Powinna zawierać sporo substancji odżywczych, aby zapewnić roślinie prawidłowy wzrost.

Spathiphyllum pochodzi z Ameryki Środkowej oraz południowej. Rośnie również Azji Południowo-Wschodniej oraz Oceanii.

W naturalnych warunkach rośnie w ziemi tropikalnej. Jest to gleba, która zawiera dużą ilość materiału roślinnego, który powoli się rozkłada.

Skrzydłokwiat jest więc przyzwyczajony do ziemi tropikalnej i właśnie taką mieszankę najlepiej stosować do jego uprawy. Zgodnie z przewodnikiem po glebach strefowych, ziemia tropikalna powinna mieć około 1,5-2% próchnicy.

Zawartość próchnicy ma bezpośredni wpływ na żyzność gleby. Jak podaje Kalendarz Rolników, ziemia o zawartości do 2% próchnicy nazywana jest średnio żyzną. To właśnie taka ziemia jest najbardziej odpowiednia do uprawy skrzydłokwiatu.

Skrzydłokwiat — pH ziemi

Ziemia skrzydłokwiatu z dobrym pH
Ziemia skrzydłokwiatu z dobrym pH

pH ziemi dla skrzydłokwiatu powinna zawierać się w przedziale pomiędzy 5 a 6. Jest to więc ziemia kwaśna, w której mogą również rosnąć hortensje i magnolie.

Można samodzielnie sprawdzić pH ziemi za pomocą gotowych zestawów, które są dostępne w sklepach ogrodniczych. Nie będzie to jednak konieczne, jeśli planujesz zakup gotowej mieszanki ziemi dla skrzydłokwiatu. Wystarczy sprawdzić odczyn pH, napisany na opakowaniu.

Popularne rodzaje ziemi dla skrzydłokwiatów

W sklepach ogrodniczych można znaleźć różne rodzaje ziemi. Większość z nich można swobodnie użyć do sadzenia skrzydłokwiatu, ale nie wszystkie.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, który rodzaj ziemi nadaje się do skrzydłokwiatu.

Uniwersalna ziemia do skrzydłokwiatu

Ten rodzaj ziemi jest najczęściej używany do sadzenia roślin domowych. Jest to mieszanka torfu wysokiego i niskiego, o różnym stopniu rozkładu. Doskonale nadaje się do uprawy roślin, ponieważ zawiera sporo substancji odżywczych.

Warto jednak pamiętać, że jeśli uniwersalna ziemia ma dużo wysokiego torfu, to będzie mocno zatrzymywać wilgoć. Skrzydłokwiat lubi lekko wilgotną ziemię, ale musi być ona dobrze przepuszczalna.

Drugim aspektem, na który musisz zwrócić uwagę, jest pH ziemi uniwersalnej. Jak pisałam wcześniej skrzydłokwiat potrzebuje kwaśnej ziemi w zakresie pomiędzy 5 a 6.

Uniwersalna ziemia z wysokim torfem jest na ogół bardzo kwaśna (pH do 7),. Możliwe, że trzeba ja będzie trochę odkwasić, żeby była odpowiednia dla skrzydłokwiatu. Ziemię odkwasza się, dodając do niej wapno lub kredę, ale wymaga to odrobiny doświadczenia.

Jeśli nie chcesz tego robić samodzielnie, to upewnij się, że wybrana przez Ciebie ziemia, ma właściwe pH dla skrzydłokwiatu.

Ziemia do kaktusów

Skrzydłokwiat w ziemi do kaktusów
Skrzydłokwiat w ziemi do kaktusów

Podłoże do kaktusów ma odczyn pH najczęściej w zakresie od 5,5 do 6,5. Jest więc lekko zbyt kwaśna dla skrzydłokwiatu, ale to nie powinno być zbyt dużym problemem.

Taka ziemia jest dobrze przepuszczalna, ale z reguły w ogóle nie zatrzymuje wilgoci. Jeśli kaktusy będą mieć wilgotną ziemię, to ich korzenie mogą zacząć gnić. Ze względu na to ziemia do kaktusów ma dużo substancji nieorganicznych jak perlit czy piasek.

Warto zwrócić uwagę na zawartość substancji próchniczych. Niektóre mieszanki ziemi do kaktusów mają jej zbyt mało dla skrzydłokwiatu. Piszę niektóre, ponieważ spotkałam się z ziemią, która na opakowaniu miała nazwę „Ziemia do kaktusów” a w rzeczywistości w ogóle jej nie przypominała.

Nie chcę wymieniać tutaj nazwy, ale mogę napisać, że ziemia przypominała startową dl sukulentów. Miała bardzo dużo substancji organicznych i mało nieorganicznych. Poza tym była już uzdatniona nawozem azotowym, który przyspiesza wzrost.

Z takiej ziemi korzystają raczej hodowcy przemysłowi, którym zależy na szybkim wzroście małych kaktusów. Taka mieszanka wg mnie nie jest odpowiednia do kaktusów, ale powinna się sprawdzić w przypadku skrzydłokwiatu. Oczywiście pod warunkiem, że ma odpowiednie pH.

Podłoże do palm

Palmy rosną w naturze w pasie międzyzwrotnikowym, dlatego mają sporo wspólnego ze skrzydłokwiatem. Ich ziemia jest luźna, żyzna i dobrze przepuszczalna. Ma pH o odczynie lekko kwaśnym, więc jest bardzo dobrym wyborem do uprawy skrzydłokwiatu.

Dodatkowym atutem tego rodzaju ziemi jest zawartość próchnicy. Podłoże do palm ma jej dosyć sporo, więc doskonale nadaje się do uprawy skrzydłokwiatów.

Samodzielnie przygotowana mieszanka ziemi

Skrzydłokwiat zakwitł w nowej ziemi
Skrzydłokwiat zakwitł w nowej ziemi

Nie zawsze można znaleźć odpowiednią ziemię dla skrzydłokwiatu i trzeba ją przygotować samemu. Nie jest to skomplikowane i wystarczy zmieszać ze sobą kilka składników.

Jako podstawy możesz użyć ziemi uniwersalnej. 2 części takiego podłoża należy zmieszać z 1 jedną częścią perlitu lub innego wypełniacza. Pamiętaj o wyborze uniwersalnej ziemi z właściwym pH, tj. lekko kwaśnym.

Do przygotowania ziemi do skrzydłokwiatu możesz użyć następujących części składowych.

  1. Ziemia uniwersalna. To podstawowy element podłoża dla skrzydłokwiatu. Musi być bogata w substancje odżywcze, napowietrzona i zawierać próchnicę.
  2. Piasek ogrodniczy. Zawiera kruszone kamienie i służy do zwiększenia przepuszczalności ziemi. Możesz wybrać piasek ogrodowy lub piasek do akwarium, który jest również bezpiecznych dla roślin. Nie wolno używać zwykłego piasku, ponieważ może zawierać zanieczyszczenia i grzyby.
  3. Torf. Ten składnik pozwala zatrzymać wodę w glebie. Przy okazji zawiera sporo substancji odżywczych, które skrzydłokwiat będzie wykorzystywać do wzrostu.
  4. Kora sosnowa. To nic innego jak małe kawałki kory drzew iglastych. Najczęściej wykorzystuje się do jego produkcji korę sosny, jodły i świerku. Wykorzystuje się ja do zagęszczenia i wytwarzania kieszeni powietrznych w ziemi. Takie kieszenie pozwalają korzeniom skrzysłokwiatu łatwiej rosnąc, ponieważ roślina nie musi przebijać się przez zbitą ziemię.
  5. Włókna kokosa. Służy do zagęszczania ziemi.
  6. Perlit. To rodzaj skały o porowatej powierzchni, z niewielkimi otworami. Nie zatrzymuje wilgoci, ale pozwala napowietrzyć ziemię. Dodatkowo ułatwia odpływ wody. Jest często wykorzystywany w mieszankach ziemi do sukulentów.
  7. Pumeks. Służy do rozluźniania ziemi. Doskonale napowietrza i ma zdolność absorbowania składników odżywczych i wody. Poza tym jest bardzo trwały i neutralny w zakresie pH.

Korzystając z tych materiałów, możesz samodzielnie przygotować podłoże do skrzydłokwiatu.

Najlepiej zmieszać ze sobą:

  • 2 części ziemi uniwersalnej
  • 2 części piasku
  • 1 części kory, włókna kokosowego lub perlitu

Mieszając ze sobą te składniki, przygotujesz odpowiednią ziemię do skrzydłokwiatu. Będzie dobrze napowietrzona, przepuszczalna i żyzna. Pamiętaj, że ten przepis możesz modyfikować, w zależności od tego, jaką masz ziemię.

Jeśli użyjesz ziemi do kaktusów, to możesz dodać więcej kory lub pumeksu. Stworzysz w ten sposób bardziej żyzną ziemię, która wciąż będzie dobrze przepuszczalna.

Jakie podłoże będzie najlepsze do skrzydłokwiatu?

Spośród gotowych mieszanek, ziemia do palm wydaje się najlepszym wyborem. Zapewni skrzydłokwiatowi właściwe substancje odżywcze, przepuszczalność i zatrzyma tyle wilgoci ile potrzebuje roślina.

Jeśli nie masz dostępu do takiej mieszanki to zdecydowanie najlepiej przygotować ją samemu. Nie musisz korzystać ze wszystkich wskazanych powyżej składników. Możesz wybrać te, które są akurat dostępne w Twoim sklepie ogrodniczym.

Pamiętaj, tylko żeby zawsze wybierać produkty ze sklepu, a nie zbierać ich samemu. Podłoża i wypełniacze są zawsze przygotowywane do uprawy roślin. Są pozbawione grzybów, pleśni i szkodników, które może zawierać ziemia z lasu.

Jak rozpoznać, że skrzydłokwiat ma niewłaściwą ziemię?

Napisałam już jaka ziemia jest prawidłowa, ale warto również wspomnieć jak rozpoznać, że jest niewłaściwa. Dobra ziemia,w której rośnie skrzydłokwiat nie powinna zatrzymywać wody.

Jeśli ziemia jest zbyt zbita, to będzie zatrzymywać zbyt dużo wody. To z kolei powoduje, że korzenie skrzydłokwiatu będą praktycznie stać w wodzie. Taka sytuacja bardzo niekorzystnie wpływa na roślinę i może ją nawet zabić.

Warto, więc poznać objawy niewłaściwej ziemi:

  • Gnicie korzeni
  • Żółte liście
  • Opadające liście

Opadnięte liście skrzydłokwiatu to pierwszy sygnał, że coś jest nie tak z rośliną. Jego liście, powinny być zwrócone do góry, z lekko wywiniętymi końcówkami.

Jeszcze gorzej, jeśli liście opadają. W takiej sytuacji warto natychmiast sprawdzić ziemię, czy nie stoi w niej woda. Wystarczy nacisnąć ją delikatnie palcem.

Jeśli wypłynie z niej woda, to znaczy, że z pewnością ziemia jest zbyt mokra. Warto wtedy sprawdzić, czy otwory drenażowe nie są zatkane brudem. Zakładam oczywiście, że masz doniczkę z takimi otworami 🙂

Rola podłoża w uprawie skrzydłokwiatów

Ziemia pełni niesamowicie ważną funkcję w uprawie skrzydłokwiatów. To właśnie z niej roślina pobiera substancje odżywcze i wodę. Otacza ona korzenie, które dzięki swoim właściwościom mogą odżywiać roślinę.

Odżywione skrzydłokwiaty odwdzięczają się wspaniałymi kwiatami.

Warto pamiętać, że nie wszystkie rośliny potrzebują takiej samej ziemi. Skrzydłokwiat doskonale rośnie w żyznej i dobrze napowietrzonej ziemi, która jest dobrze przepuszczalna. Musisz więc zapewnić mu takie warunki, aby mógł kwitnąć w każdym sezonie.

Odpowiednia ziemia dla skrzydłokwiatu pomaga w zachowaniu odporności rośliny. Dzięki niej roślina potrafi bronić się przed szkodnikami, patogenami i grzybami.

Warto również pamiętać o odpowiednim pH. Jeśli ziemia będzie zbyt kwaśna, to korzenie skrzydłokwiatu, nie będą się prawidłowo rozwijać. Niektóre rośliny nawet karłowacieją, jeśli rosną w ziemi o zbyt wysokim pH.

Ziemia do przesadzania skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat powinien być przesadzany raz na rok lub dwa lata. Jest to doskonała okazja, żeby odświeżyć roślinę i dostarczyć jej nowe składniki odżywcze.

Do nowej ziemi warto dodać trochę starej, żeby zapewnić roślinie trochę „znajomego otoczenia”. Starą ziemię możesz rozrzucić w ogrodzie lub wykorzystać do sadzenia innych kwiatów.

Przesadzanie skrzydłokwiatu należy robić wczesną wiosną. Ja dodaję do nowej ziemi trochę perlitu, żeby zapewnić lepszy przepływ wody.

Podsumowanie

Sadząc skrzydłokwiat w odpowiedniej ziemi, sprawiasz, że będzie pięknie rosnąć. Właściwa ziemia dla tego gatunku powinna mieć odpowiednią ilość substancji odżywczych i być dobrze przepuszczalna.

Warto pamiętać, że ziemia to tylko połowa sukcesu. Musisz również zadbać o właściwe podlewanie skrzydłokwiatu i odpowiednią ilość światła.

Tylko w ten sposób będzie się cieszyć widokiem wspaniałych kwiatów w domu.

Miłej uprawy 🙂

Więcej na temat tego, jak dbać o skrzydłokwiat znajdziesz tutaj.

Najczęściej zadawane pytania

Do jakiej doniczki przesadzić skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat należy przesadzić do doniczki, która jest większa od poprzedniej. Musi być wyposażona w otwory, przez które może wypłynąć nadmiar wody.

Czego potrzebuje do życia skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat przede wszystkim potrzebuje właściwej wilgotności powietrza. Jest rośliną tropikalną, która dobrze rośnie w temperaturze min 13 st.C

Reklama - Link afiliacyjny


Powiązane artykuły

KwiatoStrefa.pl @2023 – Wszystkie prawa zastrzeżone!

Wykryto Adblock!

Proszę wesprzyj nasz portal i wyłącz AdBlocker w swojej przeglądarce. Dzięki reklamom wszystkie artykuły są dla Ciebie za darmo.