Strona główna » Porady » Monstera » Przelana monstera – co robić? Zobacz jak wygląda i jak ją uratować!

Przelana monstera – co robić? Zobacz jak wygląda i jak ją uratować!

Przez Marzenka (Ogrodniczka)
5,6tyś wyświetleń
Przelana monstera

Monstera to piękna roślina tropikalna. Mnie najbardziej zachwycają jej ogromne liście z charakterystycznymi otworami. Monstera (łac.Monstera deliciosa) uwielbia dużą ilość wody. Niestety można ją również przelać.

Czy Twoja monstera pływa w wodzie i traci swój urok? Zastanawiasz się co zrobić z przelaną monsterą?

Żeby uratować przelaną monsterę, musisz usprawnić odpływ wody z doniczki i zmienić sposób podlewania. Sprawdź jej korzenie i jeśli zaczęły gnić, to przesadź roślinę. Podczas przesadzania zastosuj środek odgrzybiający i wymień ziemię na nową.

Objawy przelania monstery

Przelana monstera nie wygląda atrakcyjnie. Jej liście przestają być intensywnie zielone. Zaczynają żółknąć, brązowieć i opadać.

Łodygi przelanych kwiatów  są wiotkie i oklapłe.

Jeśli taki stan będzie się dłużej otrzymywać, to z czasem korzenie monstery zaczną gnić. Na powierzchni ziemi wytworzy się pleśń, a monstera dziurawa umrze.

Zanim jednak to nastąpi, to roślina będzie dawać widoczne sygnały, że coś jest nie w porządku.

Ostatecznym objawem są zgniłe korzenie. Jest to naprawdę ostatnia chwila, żeby uratować monsterę. Trudno jest go przegapić, ponieważ zgniłe korzenie naprawdę nieprzyjemnie śmierdzą.

Zgnilizna powoduje, że cały system korzeni pokrywa się czarną, lepką mazią. Jest to spowodowane działaniem substancji, które rozkładają roślinę.

Na szczęście po to powstał ten poradnik, żeby sobie z tym poradzić 🙂

Brązowe liście po przelaniu

Zielony i zdrowy liść monstery
Zielony i zdrowy liść monstery

Brązowe liście monstery to jeden z charakterystycznych objawów przelania rośliny. Powoduje go brak substancji odżywczych.

Zbyt duża ilość wody zmienia środowisko wokół korzeni monstery. Staje się ono beztlenowe, w wyniku czego roślina nie może pobierać potrzebnych jej substancji.

W rezultacie tkanki rośliny zaczynają obumierać. Objawem tego są brązowe plamy na powierzchni liści. Podobny efekt daje również niewłaściwe oświetlenie , zły nawóz i temperatura, dlatego warto wiedzieć jak je odróżnić.

Monstera, której liście brązowieją, ale nie ma przemoczonej ziemi, wymaga dodatkowej inspekcji. W takim przypadku trzeba sprawdzić miejsce, w którym stoi, temperaturę i nawóz. Niektóre nawozy przemoczonej mogą spowodować, że liście zbrązowieją.

Reklama - Link afiliacyjny


Jeśli jednak Twoja monstera ma wyraźnie przemoczoną ziemię i brązowe liście, to najprawdopodobniej jest przelana.

Zgniłe korzenie

Kolejnym problemem, który pojawia się, po przelaniu monstery są gnijące korzenie. Niestety objaw nie jest widoczny gołym okiem. Aby sprawdzić system korzeni rośliny, musisz ją wykopać z doniczki.

Niestety trudno jest reagować na gnijące korzenie monstery, ponieważ z reguły dowiadujemy się o nich zbyt późno.

Gnijące korzenie rozpoznasz po charakterystycznym czarnym nalocie, który je pokrywa. Z reguły nalot jest lepki i śmierdzący.

Przemoczona gleba to idealne miejsce dla grzybów. Takie saprofity rozkładają tkankę korzeniową rośliny, co prowadzi do ich rozkładu.

Jeśli Twoja monstera ma gnijące korzenie, to z pewnością potrzebuje szybkiej pomocy, żeby ją uratować.

W dalszej części pokażę Ci jak to zrobić. Zanim to zrobię, to chcę jeszcze dodać kilka słów na temat problemów z ziemią.

Kłopoty z ziemią

Nadmiar wody, która otacza monsterę, może powodować również problemy z samą glebą. Rolą podłoża jest dostarczanie do rośliny substancji odżywczych. Jeśli jej struktura jest zainfekowana pleśnią to z pewnością nie będzie spełniać swojej funkcji.

Pleśń

Zjawisko pleśni występuje bardzo często na podmokłej i zakwaszonej ziemi.

Jest to spory problem dla monstery, ponieważ pleśń może wytwarzać mykotoksyny. Są one niebezpieczne nie tylko dla roślin, ale nawet dla ludzi, dlatego warto odpowiednio zadbać o monsterę.

Na szczęście pleśń jest widoczna gołym okiem. Na powierzchni ziemi tworzy białą, miękką powierzchnią, która swoją strukturą przypomina watę. Jej obecność oznacza, że monstera jest przelana i trzeba ją ratować.

Podmokła i odtleniona gleba jest idealnym środowiskiem do rozwoju pleśni, dlatego trzeba ją wymienić na nową.

Więcej informacji na temat wyboru ziemi dla monstery znajdziesz tutaj.

Żółte liście

Żółty liść przelanej monstery
Żółty liść przelanej monstery

To jeden z pierwszych objawów przelania monstery. Nadmiar wody i brak tlenu powodują, że jej liście żółkną a później opadają.

Powodem jest brak mikroelementów, takich jak żelazo i mangan. Żelazo jest niezbędne w procesie fotosyntezy, która jest najważniejszym procesem zachodzącym w roślinach.

Przelewanie monstery bardzo często powoduje wiele problemów równocześnie. Woda otaczająca korzenie sprawia, że roślina nie potrafi pobierać substancji odżywczych. W wyniku tego występuje niedobór żelaza, co skutkuje żółtymi liśćmi.

Właśnie dlatego warto zbadać monsterę kompleksowo.

Pęcherze na liściach

Częstym objawem przelania monstery są małe wodnite pęcherze, które pojawiają się na liściach. Jest to jeden z pierwszych objawów zbyt dużej ilości wody.

Pęcherze są spowodowane nieprawidłową retencją wody. Występują wtedy, gdy szybkość poboru wody jest dużo większa niż intensywność transpiracji.

W takiej sytuacji liście monstery nie nadążają z odparowaniem wody, zmagazynowanej w liściach.

Nasycenie liści dużą ilością wody prowadzi do zwiększenia stężenia dwutlenku węgla. To z kolei powoduje wzrost ciśnienia gazu w tkankach rośliny.

Prowadzi to do zapadnięcia komórek i ułożenia ich w charakterystyczne grudki.

Duża ilość pęcherzy morze powodować obrzęk liści i zmianę koloru liści na brązowy.

Jak uratować przelaną monsterę?

Jak uratować przelaną monsterę?
Jak uratować przelaną monsterę?

Popraw technikę podlewania

Jeśli Twoja monstera ma tylko ,wilgotną ziemię to wystarczy, że przestaniesz ją podlewać. Musisz doprowadzić do tego, że ziemia przeschnie, na tyle, że można ją znów podlać.

Wilgotność ziemi sprawdzisz łatwo wkładając palec do ziemi na kilka centymetrów.

Jeśli ziemia będzie całkiem sucha, to nadaje się do podlewania.

W przypadku przemoczonej ziemi, ale bez objawów przelania zastosuj następujące wskazówki:

  • Przestań podlewać na kilka dni
  • Sprawdź, czy otwory drenażowe nie są zatkane
  • Przechyl doniczkę i opukaj ją, żeby oddzielić ziemie od ścianki doniczki. W ten sposób stworzysz kieszenie powietrzne. Są bardzo ważne dla prawidłowego wzrostu rośli, ponieważ pozwalają monsterze łatwiej prowadzić korzenie, w ziemi.
  • Umieść pod doniczką spodek i obserwuj czy zbiera się w nim woda, po podlewaniu.
  • Sprawdź palcem, czy ziemia jest wilgotna, przed podlewaniem
  • Zapewnij odpowiednią wentylację w pomieszczeniu. W lecie możesz zostawić uchylone okno. W zimie najlepiej jest wynieść monsterę z pomieszczenia i dopiero wtedy je wywietrzyć. Możliwe, że ziemia nie schnie odpowiednio szybko z powodu nadmiaru wilgoci, więc sprawdzaj, jaki jest jej poziom
  • Zapewnij monsterze odpowiednią ilość światła. Przyspieszy to proces fotosyntezy. Monstera lubi dużą ilość światła słonecznego.
  • Dodaj do ziemi odpowiedni nawóz. Pobudzisz w ten sposób monsterę do wzrostu i przyspieszysz wchłanianie wody

Powyższe porady są pomocne, jeśli masz przelaną roślinę doniczkową, bez żadnych chorób.

Jeśli widzisz już brązowe lub żółte liście, to musisz podjąć bardziej zdecydowane kroki, żeby ją uratować.

Ratowanie przelanej monstery z żółtymi liśćmi

Uratowana monstera
Uratowana monstera

Żółte liście i przemoczona ziemia to znak, że trzeba ratować monsterę.

Jeśli do tego liście zaczynają więdnąć, to możliwe, że gniją jej korzenie.

Zacznij od oszacowania strat 🙂

Przygotuj sobie papierową gazetę i kilka minut wolnego czasu. Rozłóż gazetę i wyjmij ostrożnie monsterę z doniczki. Możliwe, że będziesz potrzebować pomocy do przytrzymania liści, jeśli Twoja monstera jest zbyt duża.

Po wyjęciu rośliny i położeniu jej na gazecie przyjrzyj się korzeniom. Monstera powinna mieć korzenie w kolorze białym. Najprawdopodobniej trzeba będzie zdjąć ziemię z korzeni, żeby je zobaczyć. Staraj się robić to bardzo ostrożnie, żeby nie uszkodzić korzeni.

Jeśli korzenie są białe, to możesz posadzić monsterę, z powrotem w doniczce. Sprawdź tylko, jak mokra jest ziemia. Jeśli jest kompletnie przemoczona, to wymień część ziemi na nową.

Sprawdź również, czy zżółknięte liście mają szansę na przetrwanie. Jeśli liść dopiero zaczyna żółknąć, to jest szansa, że po przerwie w podlewaniu jakoś przetrwa. Jeśli jego łodyga stała się wiotka a liść zaczyna opadać to lepiej jest go od razu uciąć.

Zaoszczędzisz w ten sposób energię, którą monstera będzie mogła wykorzystać do wypuszczania nowych pędów.

Jeśli z kolei korzenie monstery zaczęły gnić to czas na operację specjalną 🙂

Leczenie gnijących korzeni

Gnijące korzeni to bardzo poważny problem dla rośliny. Musisz się upewnić, że Twoją monsterę można w ogóle uratować.

Mimo tego, że gnicie korzeni to poważne stadium to nie warto tracić nadziei. Bardzo często można uratować taką monsterę.

Musisz więc zacząć od sprawdzenia stanu korzeni.

Będziesz potrzebować:

  1. Gazeta
  2. Nożyczki
  3. Alkohol lub środek dezynfekujący
  4. Środek grzybobójczy
  5. Nowa doniczka
  6. Ziemia uniwersalna

Oto co musisz zrobić:

  • Zakładam, że monstera jest już wyjęta z doniczki a Ty widzisz gnijące korzenie.
  • Możesz je rozpoznać po tym, że są pokryte czarną, lepką mazią, która śmierdzi.
  • Oczyść korzenie z ziemi, tak bardzo, jak tylko się da.
  • następnie umyj je pod bieżącą wodą. Postaraj się usunąć całą ziemię z korzeni. To nie zawsze jest łatwe, ponieważ ziemia przykleja się do gnijących korzeni. Zrób to ostrożnie.
  • Na tym etapie chodzi o to, żeby ustalić, które korzenie mogą zostać, a które należy usunąć.
  • Przygotuj sobie ostre nożyczki i zdezynfekuj je. Możesz do tego użyć alkoholu lub środka dezynfekującego w płynie. Dzięki COVID mamy go zawsze pod ręką 🙂
  • Użyj nożyczek do odcięcia zgniłych korzeni. Pamiętaj, że białe korzenie są zdrowe więc musisz je ominąć.
  • Przygotuj roztwór środka grzybobójczego i użyj go zgodnie z instrukcją. Najczęściej takie środki rozcieńcza się w wodzie. Następnie należy zamoczyć na kilka minut korzenie monster w roztworze. Pamiętaj, żeby stosować się do instrukcji producenta środka grzybobójczego.
  • Odłóż monsterę na czystą gazetę, żeby mogła przeschnąć.
  • W tym czasie przygotuj świeżą doniczkę. Pamiętaj, żeby dobrze ją wyczyścić. Jeśli była wcześniej używana i jest z odpowiedniego materiału, to możesz ją przelać wrzątkiem. W ten sposób pozbędziesz się grzybów i patogenów, które mogą się wewnątrz znajdować.
  • Przygotuj nową ziemię uniwersalną.
  • Po godzinie lub dwóch korzenie monstery powinny przeschnąć. Wtedy delikatnie posadź ją do nowej ziemi i doniczki.

Po tym zabiegu monstera będzie w szoku. Straciła część korzeni i zaatakował ją grzyb.

Warto wstrzymać się z podlewaniem i nawożeniem. Jeśli ziemia przeschnie, to możesz ją delikatnie podlać. Z nawożeniem lepiej wstrzymać się nawet na kilka tygodni.

Przeczytaj na opakowaniu ziemi czy nie zawiera już nawozu. Bardzo często gotowe mieszanki uniwersalnej ziemi mają już nawóz startowy. W takiej sytuacji kolejne nawożenie można przeprowadzić najwcześniej po miesiącu.

Należy pamiętać, że rośliny doniczkowe nawozimy w okresie wzrostu tj. na wiosnę i w lecie. Jeśli ratujesz monsterę zimą to należy w ogóle zrezygnować z nawożenia.

Zobacz również:

Monstera – jak podeprzeć deliciosę i inne gatunki?

Leczenie infekcji grzybiczej

Monstera po wyleczeniu infekcji grzybiczej
Monstera po wyleczeniu infekcji grzybiczej

Przemoczona ziemia to idealna pożywka dla patogenów i grzybów. Grzyby potrafią być pożyteczne, ale w przypadku monstery potrafią narobić sporych szkód.

Grzyby powodują zmniejszenie ilości substancji odżywczych w glebie. Ponadto zmniejszają ich resorpcję co ma duży wpływ na zdrowie monstery.

Problem grzybów w ziemi możesz rozwiązać w następujący sposób:

  • Wyjmij monsterę z doniczki
  • Umyj korzenie, żeby oczyścić je ze starej ziemi. Musisz robić to ostrożnie, żeby nie uszkodzić korzeni.
  • Za pomocą wysterylizowanych nożyczek odetnij uszkodzone korzenie.
  • Użyj fungicydu, żeby pozbyć się grzybów z korzeni.
  • Wymień całą ziemię. Zagrzybiona ziemia nie nadaje się już do użytku. Wprawdzie czytałam na różnych forach, że można ją przepalić w piekarniku, ale osobiście to odradzam. Nigdy nie wiesz, czy wszystkie grzyby zostały usunięte, więc po co ryzykować.
  • Dokładnie oczyść i wyparz doniczkę, jeśli to możliwe. Zamiast wrzątku możesz użyć środka dezynfekującego. Plastikowe doniczki mają czasami różne nadlewki, w środku, które utrudniają wyczyszczenie. Takie doniczki bezpieczniej jest wymienić na nową.
  • Przesadź roślinę do nowej ziemi i czystej lub nowej doniczki. Zobacz również jak rozsadzić monsterę w kilku prostych krokach.

To powinno pomóc uratować monsterę.

Jeśli po tych zabiegach monstera dalej nie radzi sobie zbyt dobrze to można zrobić jeszcze jedną rzecz.

Odetnij zdrową część pnia i pozwól mu się ukorzenić, aby utworzyć nową roślinę. Jest to trudniejsze, ale może pomóc w uratowaniu rośliny. Możesz do tego celu użyć ukorzeniacza.

Jak uniknąć przelewania monstery?

Jak widzisz, można uratować przelaną monsterę. Jak zawsze warto lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Aby uprawiać monsterę i cieszyć się jej wspaniałymi liśćmi trzeba ją odpowiednio podlewać.

Zasady podlewania

Otwory, które monstera ma w liściach powstały w wyniku adaptacji do intensywnych deszczy tropikalnych. Poza tym, aby ułatwić odpływ dużej ilości wody, monstera wytworzyła sobie bardzo gładkie liście.

W związku z tym roślina jest przyzwyczajona do wilgotnych liści. Czasami można przeczytać w poradnikach, żeby podlewać monsterę od góry. Mam tu na myśli lanie wody po liściach.

Problem z tą metodą polega na tym, że korzenie mogą nie otrzymywać odpowiedniej ilości wody.

Alternatywą jest podlewanie od dołu, ale stosując je, ryzykujesz, że korzenie będą stać w wodzie.

Z mojego doświadczenia wynika, że monsterę najlepiej podlewać jak zwykłe rośliny domowe. Strumień wody należy skierować na ziemię, wokół rośliny.

Równocześnie warto regularnie korzystać ze spryskiwacza.

Ja spryskuję liście monstery nawet kilka razy dziennie.

Częstotliwość podlewania

Monstera jest tropikalną rośliną. Potrzebuje odpowiedniej wilgotności, żeby ładnie rosnąć.

Należy ją podlewać raz lub dwa w tygodniu. Poza tym dobrze jest ją zraszać wodą. Jak pisałam wcześniej, ja robię to dwa lub trzy razy dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

Jak wygląda przelana monstera?

Przelana monstera ma żółte i brązowe liście. Słabe łodygi i opadające liście.

Co zrobić z przelaną monsterą?

Uratują przez przesadzenie do nowej ziemi i doniczki. Jeśli gniją jej korzenie to zastosuj się do powyższego opisu. Kompletny poradnik jak to zrobić krok po kroku jest tutaj.

Reklama - Link afiliacyjny


Powiązane artykuły

KwiatoStrefa.pl @2023 – Wszystkie prawa zastrzeżone!

Wykryto Adblock!

Proszę wesprzyj nasz portal i wyłącz AdBlocker w swojej przeglądarce. Dzięki reklamom wszystkie artykuły są dla Ciebie za darmo.