Spis treści
Wygląda na to, że masz już swoją roślinę i zastanawiasz się jak dbać o monsterę?
O monsterę najlepiej dbać przez regularne zraszanie wodą, uprawę w żyznej glebie i sadzenie w doniczce z otworami drenażowymi. Zapewnij jej dużo światła, ale unikaj bezpośrednich promieni słońca. Podlewaj ją regularnie .Pamiętaj o nawożeniu wiosną i latem.
O co warto zadbać uprawiając monsterę w domu?
Monstera to wspaniała roślina. Pochodzi z Meksyku i Panamy, gdzie zachwyca ludzi swoimi ogromnymi liśćmi.
No cóż…
Jestem fanką monstery 🙂 Najbardziej lubię w niej te wspaniałe dziury.
Monstera jest dosyć łatwa w uprawie. Można ją znaleźć w wielu designerskich przestrzeniach, gdzie zachwyca swoim wyglądem.
Ma piękne liście w kształcie serc z charakterystycznymi dziurami. Powstają one po to, żeby chronić roślinę przed intensywnymi opadami deszczu. Monstera w ten sposób przystosowała się do życia w miejscach, gdzie występują ulewne deszcze.
Zobaczmy więc jak dbać o monsterę 🙂
Ziemia — jaką wybrać?
Monstera dosyć szybko rośnie, dlatego potrzebuje żyznej gleby. Możesz kupić gotową mieszankę ziemi albo przygotować ją samodzielnie.
Ziemia dla monstery powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna. Musi być bogata w substancje odżywcze, ale nie może zatrzymywać wody. Po podlewaniu ziemia powinna być lekko wilgotna, ale nie przemoczona.
Do uprawy monstery dobrze sprawdza się mieszanka ziemi doniczkowej z dodatkiem perlitu. Wystarczy zmieszać ze sobą 3 części ziemi z 2 częściami perlitu.
Perlit ma bardzo fajne właściwości, które pomagają w uprawie monstery. Przede wszystkim pochłania wilgoć, którą później stopniowo oddaje. Korzystając z niego, możesz stworzyć monsterze warunki glebowe, które są bardzo podobne do naturalnych.
Poza tym perlit jest neutralny chemicznie i doskonale napowietrza ziemię.
Właściwie napowietrzona ziemia jest dobrze przepuszczalna. Korzeniom monstery łatwiej jest rosnąć i oddychać, kiedy ziemia nie jest zbita.
Reklama - Link afiliacyjny
Ciężka i zbita ziemia jest dla niej problemem. Taka ziemia będzie zatrzymywać dużo wilgoci, ograniczając korzeniom dostęp do tlenu. Bez niego korzenie mogą zacząć gnić a liście zaczną żółknąć.
Żółte i brązowe liście to częsty problem z uprawą monstery. Z mojego doświadczenia wynika on z niewłaściwej ziemi, która zatrzymuje zbyt dużo wilgoci. Innym powodem może być niewłaściwe podawanie
W tym artykule dowiesz się jak uratować przelaną monsterę.
Najlepsza doniczka
Doniczka to kolejny ważny element uprawy monstery. Wybierając doniczkę, musisz zwrócić uwagę na otwory drenażowe. Muszą być odpowiedniej wielkości, żeby nadmiar wody mógł swobodnie wypłynąć z doniczki.
Zadbana monstera będzie ładnie i szybko rosnąć.
Monstera może rosnąć w różnych doniczkach:
- Plastikowa doniczka. W takich doniczkach najczęściej są sprzedawane rośliny. To doniczka startowa, która raczej „nie grzeszy urodą”. Jej zaletą jest to, że powinna mieć właściwe otwory drenażowe. Monsterę w takiej doniczkę możesz umieścić w dekoracyjnej osłonce. Musisz tylko pamiętać, żeby wyciągać monsterę z takiej osłonki do podlewania. Jeśli tego nie zrobisz, to nadmiar wody wyleje się do osłonki. Monstera nie lubi „mokrych nóg” dlatego musisz ją wyjąc albo wylać nadmiar z osłonki.
- Przezroczysta doniczka plastikowa. To taki sam rodzaj doniczek jak poprzednie, z tym że są przezroczyste. Wspominam o tym, dlatego że ma to jedną zaletą. Uprawiając monsterę w przezroczystej doniczce możesz zobaczyć jej korzenie i ziemię. Korzystając z nich, łatwo sprawdzisz, w jakim stanie jest Twoja roślina. Takie doniczki mają również otwory drenażowe, przez które wypływa nadmiar wody. Oczywiście nie są zbyt ładne, dlatego należy je umieszczać w osłonkach. Podobnie jak poprzedni musisz sprawdzać, czy w osłonce nie zalega woda. Wadą tych doniczek jest to, że dostępne są tylko w małych rozmiarach.
- Porowate doniczki. W tej kategorii znajdują się doniczki z terakoty, betonu lub gliny. Mają porowatą strukturę, dlatego wchłaniają wilgoć. Poza tym przez ich małe otwory przedostaje się powietrze. Takie doniczki tworzą dobre warunki do uprawy monstery. Można je kupić w wielu różnych wzorach i kształtach. Mimo tego, że wchłaniają wilgoć, to również powinny mieć otwory drenażowe. Tutaj mam dla Ciebie mała podpowiedź 🙂 Takie doniczki często sprzedawane są z podstawkami, które są wykonane z tego samego materiału. Niestety one też nasiąkają wilgocią i oddają ją od dołu. Powoduje to, że w miejscu, w którym stoi taka doniczka mogą się pojawić kłopoty z fornirem. Ja miałam monsterę w doniczce z terakoty i dopiero kiedy ją podniosłam to zobaczyłam bąble na komodzie 🙁
Warto podłożyć coś pod podstawkę z terakoty. - Doniczki, które nie sa porowate. Do tej kategorii zaliczam doniczki ceramiczne, kamienne, z włókna szklanego itp. Są wodoodporne i nie przepuszczają powietrza. Zaletą jest ich design, który potrafi naprawdę zachwycić. Wadą jest natomiast nieodpowiednie zachowanie w kontakcie z wilgocią.
Rozmiar doniczki należy tak dobrać, żeby korzenie były swobodnie ułożone. Warto zostawić im odrobinę miejsca, żeby miały gdzie rosnąć.
Podlewanie
Podlewanie monstery nie jest trudne. Większość odmian tej rośliny lubi średnią ilość wody. W uprawie domowej „średnią” oznacza podlewanie, gdy ziemia na głębokości ok. 5 cm jest jeszcze wilgotna.
Górna warstwa ziemi schnie szybciej i powinna być sucha.
Najlepiej sprawdzić ziemię przed podlewaniem. Wystarczy włożyć palec do ziemi na głębokość ok. 5 cm. Jeśli ziemia będzie mokra to jeszcze wstrzymaj się z podlewaniem.
Bardziej wyrafinowaną metodą jest użycie wilgotnościomierza 🙂
Jeśli chodzi o samo podlewanie, to wodę należy wlewać ciągłym strumieniem, aż zacznie wypływać otworami drenażowymi. Konieczni wylej nadmiar wody z podstawki, żeby korzenie w niej nie stały. Jeśli o tym zapomnisz to z czasem korzenie monstery zaczną gnić.
Jeśli chodzi o wodę do podlewania to najlepiej używać wody w temperaturze pokojowej. Warto podlewać monster wodą filtrowaną. Woda wodociągowa może zawierać substancje, które nie są korzystne do jej uprawy.
Nawożenie
Monsterę należy nawozić w okresie wzrostu, tzn. wiosną i latem. W zimie i jesienią należy zaprzestać nawożenia, ponieważ roślina spowalnia swój wzrost.
Do nawożenia możesz użyć nawozów w płynie lub granulacie. W sklepach ogrodniczych dostępne są nawozy przeznaczone do roślin tropikalnych.
Pamiętaj, że rośliny potrzebują nie tylko wody i słońca. Większość substancji odżywczych pobierają z ziemi. Jeśli nie będziesz wymieniać ziemi i jej nawozić to monstera może przestać rosnąć.
Oczywiście nie całkowicie. Jej wzrost będzie tak powolny, że wydaje się jakby roślina przestała rosnąć. Wszystko przez zbyt małą ilość minerałów.
W naturalnych warunkach monstera ma ciągle nowy materiał do rozwoju.
Możesz go dostarczyć również w formie naturalnej. W sklepach z roślinami znajdziesz bio-humus. To nic innego jak odpady biologiczne przetrawione przez dżdżownice kalifornijskie (lub inne gatunki).
Taki nawóz zawiera sporo azotu, potasu, fosforu, wapnia i magnezu. Jest bogaty w materiał organiczny i w pełni ekologiczny.
Warto wiedzieć, że bio-humus bywa nazywany również wermikompost lub odlewy robaków. Nazwy dziwne, ale produkt ten sam.
Taki bio-humus możesz również przygotować samodzielnie i nawieźć nim monsterę. Wymaga to trochę czasu, ale jest wykonalne i dużo tańsze niż zakup gotowego produktu.
Najlepszy czas do nawożenia jest podczas intensywnego wzrostu. Jak wspomniałam wcześniej, należy nawozić ją na wiosnę i latem.
Nawożenie w innych okresach może spowodować poparzenie korzeni. Oczywiście tylko, jeśli korzystasz ze sztucznych nawozów.
Nawożenie należy zawsze prowadzić podczas podlewania. W ten sposób nawóz zostanie równomiernie rozprowadzony w ziemi.
Płynnych nawozów chemicznych nie można używać bezpośrednio na suchą ziemię. Mogą poparzyć korzenie monstery, dlatego nalezy je rozcieńczyć przed zastosowaniem.
Światło
W naturalnych warunkach monstera rośnie osłonięta przez liście większych drzew. Warto więc zapewnić jej podobne warunki.
Ilość światła mierzymy na dwa sposoby. Mierzymy jego intensywność i czas działania. Intensywność oświetlenia odnosi się do tego, jak jasne jest oświetlenie. Czas to oczywiście długość naświetlania.
Obydwie te wartości są ważne dla uprawy monstery.
Monstera potrzebuje około 5 do 8 godzin jasnego światła dziennie. Ważne, żeby było to niebezpośrednie światło słoneczne. Niektóre gatunki jak monstera deliciosa potrzebują więcej światła, żeby liście odpowiednio się zabarwiły.
Warto pamiętać, że światło słoneczne nie jest takie samo przez cały rok. W lecie słońce jest wyżej i jego promieni są bardziej intensywne.
Z tego powodu warto ustawić monsterę w takim miejscu, żeby miała jasno, ale żeby nie była wystawiona na bezpośrednie promienie słońca.
Przycinanie
Monsterę można przycinać w kilku przypadkach.
Jeśli jej liście żółkną to zdecydowanie nalezy je odciąć. Nie ma sensu odżywianie pożółkłych liści, które z pewnością z powrotem się nie zazielenią. W takim przypadku koniecznie trzeba znaleźć przyczynę.
Sprawdź, czy monstera nie jest przelana oraz, czy ziemia ma odpowiednią przepuszczalność.
Zwróć też uwagę na to, czy jakość ziemi jest odpowiednia. Możliwe, że monstera potrzebuje przesadzenia do nowej ziemi.
Monsterę musisz też przyciąć, jeśli planujesz ją rozsadzić. Szczegóły tego zabiegu opisałam w artykule na temat tego, jak ukorzenić monsterę. Znajdziesz tam szczegółowy opis jak ją rozmnożyć w warunkach domowych.
- Zobacz również: jak rozsadzić monsterę?
Przesadzanie
Kolejnym elementem troski o monsterę jest jej przesadzanie. Z mojego doświadczenia wynika, że co dwa lata wymaga przesadzania, ponieważ nie mieści się w doniczce.
Przesadzając monsterę, musisz wybrać odpowiednią doniczkę dla niej. Ja wybieram najczęściej dwa rozmiary większą niż mam dotychczas. Wyrobiłam sobie taki nawyk przez lata, ale oczywiście nie jest to żadna reguła.
Wszystko zależy od rozmiarów Twojej monstery.
Czasami przesadzanie wynika z konieczności wymiany ziemi.
Lokalizacja, czyli gdzie postawić monsterę?
Lokalizacja dla monstery powinna przypominać jej naturalne warunki, w których żyje. Nie zawsze jest to możliwe, ale można się postarać.
Monstera jest rośliną tropikalną, która dobrze rośnie w ciepłych i wilgotnych miejscach. Powinna mieć łagodne, ale jasne miejsce, z niewielką ilością bezpośredniego słońca.
Dobrze jest unikać stawiania monstery na parapecie, pod którym znajduje się kaloryfer. W okresie grzewczym wysoka temperatura będzie powodować szybsze wysuszanie gleby. Może to niekorzystnie wpłynąć na wzrost rośliny.
Pielęgnacja monstery w domu
Najlepiej zadbasz o monsterę w domu, dostarczając jej odpowiednią ilość wilgoci. To właśnie ten element jest najbardziej niedoceniany w jej uprawie.
W naturalnym warunkach monstera rośnie w lasach tropikalnych, które są bardzo wilgotne. Mam tu na myśli nie tyle ziemię co wilgotność powietrza.
W niektórych strefach klimatycznych trudno jest osiągnąć taką wilgotność, dlatego na pierwszym miejscu stawiam zraszanie. Kup sobie porządny zraszacz do roślin, na przykład ciśnieniowy.
Możesz oczywiście używać ręcznego, ale z czasem docenisz wygodę nowoczesnych rozwiązań.
Monsterę warto spryskiwać nawet dwa razy dziennie.
Jak opiekować się monsterą w zimie?
Okres zimowy to czas, kiedy rośliny przestają rosnąć. Aby zadbać o monsterę zimą, zwróć uwagę na to ile wchłania wody.
jeśli podlewasz ją taką samą ilością wody, to w zimie zapewne zobaczysz bardziej wilgotną ziemię. To znak, że musisz zmniejszyć jej ilość, żeby nie przelać rośliny.
W okresie zimowym warto również wstrzymać się z nawożeniem. Niektórzy zmniejszają ilość nawozu o połowę, ale ja przestaję to robić całkowicie.
Uważam, że skoro monstera odpoczywa, to nie ma potrzeby jej pobudzać do wzrostu. Tym bardziej że w lecie i na wiosnę nawożę ją bio-humusem, który zapewnia jej wszystkie substancje we właściwych proporcjach.
Pomysł na zadbaną monsterę dziurawą
Warto zadać o monsterę, ponieważ potrafi się odwdzięczyć pięknym wyglądem.
Pamiętaj, żeby zawsze zwracać uwagę na potrzeby wodne monstery. Przed podlewaniem musisz sprawdzić wilgotność ziemi, żeby jej przez przypadek nie przelać.
Aby zadbać o monsterę dziurawą, musisz jej dostarczyć wszystkiego, czego potrzebuje ten gatunek.
Zatroszcz się o odpowiednią ziemię, która będzie bogata w składniki mineralne i substancje odżywcze.
Jeśli nie wiesz jak ją przygotować, to w górnej części tego artykułu znajduje się link do właściwego artykułu.
Właściwa ziemia, w połączeniu z odpowiednią doniczką i podlewaniem sprawią, że monstera powinna ładnie rosnąć.
Pamiętaj o okresowej wymianie ziemi, jeśli ma dodatek mchu torfowca. Najlepiej jest go nie stosować, ponieważ z czasem traci swoje właściwości.
Dbając o monsterę, musisz pamiętać o okresowym zraszaniu jej liści. Ja robię to nawet dwa razy dziennie. Pamiętaj, że charakterystyczne dziury w jej liściach to mechanizm obronny przed ulewnymi deszczami.
Jeśli wilgotność w pomieszczeniu będzie za niska, to dziury mogą się nie powstać. W końcu montera nie będzie miała się przed czym bronić 🙂
Warto również pamiętać o okresowym odwracaniu monstery. Liście mają tendencję do tego, że rosną w kierunku światła.
Jeśli nie będziesz jej odwracać, to możliwe, że wszystkie będą skierowane w kierunku okna.
Jak pielęgnować monsterę, żeby miała dziury?
Monstera to jedna z niewielu roślin, której hodowcy chcą, żeby miała dziurawe liście.
Niestety czasami w liściach monstery nie tworzą się upragnione dziury. Powodem mogą być niewłaściwe warunki uprawy.
Pisałam wcześniej na ten temat, ale powtórzę to ponownie. Charakterystyczne dziury w liściach to sposób na obronę przed ulewnymi deszczami.
Można sobie łatwo wyobrazić, że intensywny deszcz uderza w liście z ogromną siłą. Liście monstery mają dużą powierzchnię i dlatego pod naporem wody mogą się łamać.
Żeby zmniejszyć powierzchnię liścia i ochronić go przed deszczem, monstera wytwarza w nich otwory.
Jeśli nie będziesz jej zraszać to możliwe, że otwory przestaną się tworzyć. Warto ja spryskiwać nawet kilka razy dziennie. Wszystko zależy od poziomu wilgotności w pomieszczeniu, w którym jest uprawiana.
Monstra lubi dużą wilgotność, dlatego nie ma możliwości, że przesadzisz ze zraszaniem.
Najczęstsze problemy z uprawą monstery
Mimo tego, że monstera jest dosyć łatwa w uprawie, to jednak mogą się pojawić różne problemy. Warto zapisać ten poradnik w zakładkach przeglądarki i wrócić do niego, jeśli, któryś się pojawi.
Brązowe liście
Brązowe końcówki liści monstery zazwyczaj oznaczają suchą ziemię. Sprawdź, kiedy ostatnio była podlewana i odetnij brązowe liście.
Jeśli wokół brązowych części liści pojawia się żółta obwódka to znak, że roślinę zaatakował grzyb. Najprawdopodobniej zaatakował roślinę przez zbyt dużą wilgotność ziemi, dlatego warto ja sprawdzić od razu.
Jeśli po naciśnięciu na powierzchnię ziemi, wypływa z niej woda, to na pewno monstera jest przelana. W takiej sytuacji warto zacząć od sprawdzenia drenażu. Jeśli doniczka w ogóle go nie ma to musisz przesadzić monsterę.
Otwory na spodzie doniczki mogą też być zatkane, jeśli ziemia jest niewłaściwa. Zbyt zbita ziemia może je zatykać i wtedy ją też trzeba będzie wymienić.
W przypadku, kiedy grzyb atakuje dużą powierzchnię liścia, warto od razu sięgnąć po środek grzybobójczy. Są dostępne w sklepach ogrodniczych, w formie koncentratu. Pamiętaj, żeby odpowiednio przygotować zawiesinę, zgodnie z zaleceniem producenta.
Żółte liście
Żółte liście wskazują na suchą ziemię. Jeśli ziemia jest zbyt sucha to najpierw zaczną żółknąć najstarsze liście monstery.
Sprawdź ziemię i jeśli jest przesuszona to dobrze podlej roślinę.
Więdnące liście
Więdnące liście to również problem za zbyt dużą ilością wody. Przelana monstera może mieć żółte lub więdnące liście, dlatego zacznij od sprawdzenia wilgotności ziemi.
Przelanej monstery nie należy podlewać przez kilka dni, aż ziemia dobrze przeschnie. Warto też sprawdzić jej system korzeni, ponieważ mogły zacząć gnić.
Szkodniki
Szkodniki są zawsze problemem, bez względu na gatunek monstery.
Liście najczęściej atakują wełnowce, mszyce, wciornastki, łuski i przędziorki. Możesz się ich pozbyć, stosując odpowiednie środki chemiczne. Bez problemu kupisz je w sklepie ogrodniczym.
Warto dbać o liście monstery wycierając kurz z jej liści. W ten sposób możesz zapobiec rozwojowi szkodników i utrzymasz je w czystości.
Wystarczy Ci wilgotna szmatka i drobina czasu na wytarcie liści, raz w tygodniu. Możesz również użyć mydła ze środkiem owadobójczym.
Podsumowanie
Jak widzisz dbanie o monsterę, wcale nie jest trudne. Wystarczy zapewnić jej właściwe warunki do życia a ona odwdzięczy Ci się wspaniałym wyglądem w domu.
Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże Ci zatroszczyć się o swoją roślinkę 🙂
Najczęściej zadawane pytania
Oto krótka lista pytań, które najczęściej zadają nasi czytelnicy na temat dbałości o monsterę.
Czy monstera może stać na balkonie?
Raczej odradzam stawianie monstery na balkonie. Pamiętaj też, że potrzebuje odpowiedniej wilgotności powietrza, a na balkonie może mieć zbyt sucho. Jeśli na Twoim balkonie panuje przeciąg, to możesz mieć problem z uprawą monstery. Pamiętaj też, że ten gatunek nie lubi bezpośredniego słońca, więc nie nadaje się do ustawienia na słonecznym balkonie.
Jak pielęgnować monsterę dziurawą?
Najlepiej pielęgnować ją przez regularne spryskiwanie wodą. Zapewnij jej również żyzną glebę, która jest dobrze przepuszczalna i doniczkę z otworami drenażowymi.
Jak wzmocnić monsterę?
Monsterę możesz wzmocnić poprzez właściwe nawożenie. Należy prowadzić je wiosną i latem, wykorzystując dedykowane nawozy do roślin tropikalnych.
Więcej informacji: