Spis treści
Fikus zwany również figowcem to bardzo fajna roślina, którą często wybierają miłośnicy zieleni. Aby zacząć jego uprawę w domu, musisz wiedzieć, jaka ziemia będzie najlepsza dla fikusa.
Ziemia do fikusa musi być dobrze przepuszczalna i próchnicza. Musi też zawierać dużo substancji odżywczych, które powinny być stopniowo uwalanie, aby ciągle stymulować wzrost.
To jednak nie wszystko, co jest ważne w przypadku ziemi do fikusa.
Jaka ziemia do fikusa?
Ziemia do fikusa powinna być odpowiednio zbalansowana. Musi mieć właściwe substancje odżywcze, które są potrzebne fikusowi do wzrostu.
Powinna też być dobrze przepuszczalna. Oznacza to, że nie może zatrzymywać wody, ponieważ będzie to szkodzić fikusowi.
Wybierając ziemię dla fikusa, warto poświęcić chwilę czasu na poznanie jej składników.
Ziemia składa się z części organicznych i nieorganicznych. Ważne jest zachowanie ich w odpowiedniej proporcji.
Swoim składem przypominała ziemię subtropikalną. Właśnie taka ziemia będzie najbardziej odpowiednia do uprawy fikusa w domu.
Według Uniwesytetu New Hampshire fikusy preferują ziemię bogatą, lekko wilgotną i dobrze przepuszczalną. Najlepszym wyborem wydaje się gotowa mieszanka ziemi, ale trzeba być ostrożnym.
Przy zakupie gotowej mieszanki ziemi warto zwrócić uwagę na ekologię. Niektórzy producenci używają chemicznych procesów w celu usunięcia z ziemi patogenów i insektów.
Niestety ma to swoje konsekwencje dla roślin, które rosną w takiej ziemi. Może ona zawierać szkodliwe substancje jak na przykład chlorek rtęci, dlatego lepiej wybierać mieszanki, które są przygotowywane ekologicznie.
Mieszanki eko są sterylizowane parą wodną lub wysoką temperaturą, co jest równie skuteczne, jak środki chemiczne.
Warto więc szukać na opakowaniach z ziemią odpowiednich oznaczeń.
Wróćmy jednak do samej mieszanki ziemi.
Gotowe mieszanki najczęściej są bogate w substancje odżywcze. Producenci czasami dodają do nich nawóz, dlatego musisz uważać z nawożeniem takiej ziemi.
Dobra mieszanka dla fikusa powinna być lekka. Nie może być zbita, ponieważ będzie w niej stać woda. Lekka, napowietrzona woda pobudza również wzrost korzeni.
jeśli korzenie nie mają wystarczającej ilości powietrza to figowiec nie przetrwa.
Składniki ziemi dla fikusa
Gotowe mieszanki z reguły zawierają składnik organiczny (torf, kompost, korę) wermikulit lub perlit, piasek, składniki odżywcze i wapień.
Odpowiednia mieszanka dla fikusów powinna być dobrze przepuszczalna i zachowywać trochę wilgoci dla rośliny. Ilość wilgoci nie może być zbyt duża, ale musi być podobna do naturalnych warunków.
Możesz samodzielnie przygotować ziemię dla figowca korzystając z następujących substancji:
- Mech torfowiec. Nazywany również Sphagnum, to naturalny dodatek do ziemi doniczkowej. W połączeniu z torfem jest świetny do ukorzeniania się sadzonek. Dobrze wchłania wodę i znakomicie utrzymuje wilgotność. Z czasem traci swoje właściwości i ziemia, która zawiera go dużo, musi być częściej wymieniana. W naturalnych warunkach rośnie na wilgotnych i błotnistych torfowiskach. Najlepiej kupować go w sklepach ogrodniczych, które gwarantują, że jest sterylny. Czasami można go też znaleźć w sklepach zoologicznych, ponieważ jest też używany w terrariach.
- Perlit ogrodniczy. Dostępny w sklepach ogrodniczych. jest naturalny chemicznie i doskonale napowietrza ziemię. Jest to bardzo ważne w przypadku fikusa, która pobiera tlen przez korzenie. Perlit magazynuje również wodę, co pozwala utrzymać właściwą wilgotność ziemi. Jest to materiał kwarcowy o wulkanicznym pochodzeniu. Wypiekanie w wysokiej temperaturze sprawia, że perlit ma porowatą strukturę. Przypomina trochę gąbkę. Granulki perlitu najczęściej mają wielkość ok. 6 mm.
- Włókno kokosowe. Również dostępne w sklepach ogrodniczych. Czasem bywa nazywane torf kokosowy. Wykorzystuje się jako domieszkę do ziemi ogrodniczej. Włókna kokosowe nie mają mikroorganizmów, które posiada zwykła ziemia. Mają za to właściwości, które są bardzo przydatne w uprawie fikusa. Włókna kokosa są dobrze przepuszczalne i bardzo luźne. Pobierają duże ilości wody, a przy tym wykazują doskonałe właściwości drenażowe. To pozwala stworzyć dla fikusów świetne warunki do wzrostu.
- Kora sosnowa. Materiał często wykorzystywany w celach dekoracyjnych. Ten składnik ma doskonałe właściwości odżywcze i bardzo długo się rozkłada. Dzięki temu będzie dostarczać fikusowi niezbędnych substancji. W sklepach dostępne są różne rodzaje kory sosnowej. Możesz wybrać korę przekompostowaną, która uwalnia najwięcej składników mineralnych do gleby. Ten wybór wydaje się najlepszy, ponieważ pozwoli przygotować mieszankę ziemi, najbardziej podobnej do tropikalnej. Musisz jednak pamiętać, że przekompostowana kora zakwasza glebę, dlatego należy ją dodawać z umiarem. Inną odmianą jest mielona kora surowa. Niestety taka kora jest bardzo uboga w składniki odżywcze i wyjaławia glebę ze związków azotu.
- Wermikulit. Ten materiał poprawia strukturę gruntu. Ma bardzo specyficzne działanie, które polega na poprawie warunków powietrzno-glebowych. Spulchnia glebę i pozwala korzeniom fikusa prawidłowo oddychać. Pamiętaj, że wermikulit zwiększa działanie nawozów. Ze względu na to musisz odpowiednio dobrać ilość nawozu dla fikusa.
Możesz użyć tych materiałów, żeby samodzielnie przygotować glebę dla figowca.
Fikus — jakie pH ziemi?
Dla fikusa najlepsze jest pH pomiędzy 6-7. Figowce lubią ziemię o odczynie lekko kwaśnym.
Skala pH, w której podawany jest odczyn ziemi, wynosi od 0 do 14.
Poziom 7 jest uznawany za neutralny. Każda wartość, poniżej 7 oznacza, że ziemia jest bardziej kwaśna. Wartości powyżej 7 oznaczają ziemię alkaliczną (zasadową).
Ziemia dla fikusa powinna mieć pH pomiędzy 6.0 a 7.0.
Możesz osiągnąć ten poziom poprzez dodanie lekko kwaśnych składników.
Oto pH najbardziej popularnych dodatków do ziemi:
- Mech torfowy — pH ok. 4.5
- Włókna kokosowe — pH 5.2-6.8
- Kora sosnowa — pH około 5.0
Poziom pH znajdziesz na opakowaniu produktu. Jeśli go tam nie ma, to warto zapytać sprzedawcę o pH. W ten sposób będziesz mieć pewność, że Twoja mieszanka będzie odpowiednia dla monstery.
Jaka mieszanka ziemi do fikusa?
Fikus lubi ziemię subtropikalną. Powinna być dobrze przepuszczalna i zatrzymywać trochę wilgoci. Przede wszystkim powinna być żyzna i bogata w składniki mineralne.
Wybierając ziemię dla fikusa, zwróć uwagę na jej skład. Właściwa ziemia powinna mieć dodatki jak mech torfowy, włókno kokosowe czy wermikulit.
Warto poczytać trochę na temat poszczególnych składników, które są w ziemi.
Dla przykładu mech torfowy poprawia retencję wody. Jest często używany przez producentów ziemi, również dlatego, że jest tani. Niestety ma swoje wady.
Mech torfowiec po całkowitym wyschnięciu staje się hydrofobowy. Oznacza to, że zaczyna odpychać wodę. Może to być sporym problemem w uprawie, tym bardziej że używa się go po to, żeby wodę zatrzymać.
Ten składnik ma jeszcze jedną wadę. Szybko gnije i powoduje ściskanie ziemi. To z kolei prowadzi do utraty drenażu i gromadzenia szkodliwych soli.
Ziemię z dodatkiem mchu torfowca należy wymieniać raz w roku.
Jak widzisz nawet polecane składniki mają swoje wady.
Czy ziemia do palmy nadaje się dla fikusów?
Ziemia do palm doskonale nadaje się również do uprawy fikusów. Gotowe mieszanki ziemi najczęściej są przeznaczone dla tych gatunków ze względu na podobne wymagania glebowe.
Pamiętaj jednak żeby zwrócić uwagę na skład ziemi i na to, czy mieszanka ma już gotowy nawóz.
Warto też samemu ocenić stan gleby po otwarciu opakowania. Mieszanka nie powinna być zbita. Musi być dobrze przepuszczalna i zawierać dużo substancji organicznych.
Jaka ziemia do fikusa benjamina?
Ziemia do fikusa benjamina musi być bogata w hummus i dobrze przepuszczalna.
Dobrą mieszankę można przygotować mieszając jedną trzecią ziemi do kaktusów z żyzną ziemią do kwiatów doniczkowych.
Fikus benjamina lubi ziemią, która jest lekko wilgotna. Z tego powodu warto ją zraszać w lecie, szczególnie kiedy jest upalne.
Pamiętaj, że do podlewania fikusa benjamina najlepsza będzie deszczówka, która jest lekko kwaśna. Fikusy najlepiej rosną w lekko kwaśnej ziemi a podlewanie kranówką, która jest alkaliczna zmieni pH ziemi.
Jaka ziemia do fikusa bonsai?
Ziemia do fikusa bonsai powinna być:
- Dobrze nasiąkliwa. Ziemia musi zatrzymywać wystarczająco dużo wody aby zapewnić bonsai wilgoć pomiędzy podlewaniem.
- Dobrze przepuszczalna. Nadmiar wody musi natychmiast odpłynąć z doniczki. Zbyt duża ilość wody spowoduje gnicie korzeni i zabije drzewko bonsai. Poza tym ziemia, która nie jest dobrze przepuszczalna jest za mało napowietrzona.
- Dobrze napowietrzona. Cząsteczki ziemi powinny mieć odpowiednio duże przerwy. Takie kieszenie powietrzne pozwalają fikusowi rozbudować system korzeni i sprzyjają oddychaniu korzeni.
Podsumowanie
Jak widzisz ziemia do fikusa to wcale nie jest tak skomplikowane zagadnienie. Mam nadzieje, że po przeczytaniu tego artykułu będziesz w stanie samodzielnie przygotować odpowiednią mieszankę lub wybrać jaw sklepie ogrodniczym.