Strona główna » Porady » Monstera » Dlaczego monstera żółknie? 6 przyczyn żółknięcia liści monstery

Dlaczego monstera żółknie? 6 przyczyn żółknięcia liści monstery

Przez Marzenka (Ogrodniczka)
3,2tyś wyświetleń
Dlaczego monstera żółknie

Dlaczego liście monstery żółkną?

Liście monstery mogą żółknąć z wielu różnych powodów.

Liście monstery żółkną najczęściej z powodu nieprawidłowego podlewania. Innym powodem może być stres temperaturowy,niewłaściwe oświetlenie lub szkodniki.

W tym artykule przedstawimy Ci najczęstsze przyczyny żółknięcia liści monstery oraz skuteczne sposoby radzenia sobie z problemem.

No to zaczynamy! Oto lista powodów żółknięcia liści monstery!

Liście monstery żółkną z powodu wilgoci

Najczęstszą przyczyną żółtych liści u monstery jest nieodpowiednia wilgotność ziemi. W szczególności jest to przelewanie. Monstery należy podlewać, kiedy górne 4-5 cm ziemi jest całkowicie suche. Ziemia powinna być wilgotna, ale nie powinna być mokra. Dlatego tak ważne jest, aby podlewać monsterę odpowiednią ilością wody, ale mieć również właściwą ziemię.

Zimą można zwiększyć czas pomiędzy podlewaniem, ponieważ monstera przechodzi w stan wegetacji.

Podlewając monsterę, upewnij się, że dostarczasz odpowiednią ilość wody. Podlewaj tak długo, aż woda zacznie wyciekać otworami drenażowymi, na dnie doniczki. Bardzo ważne jest, aby później wylać całą wodę, która zebrała się w podstawce. Jeżeli tego nie zrobisz, to monstera może zacząć chorować. Jej korzenie mogą nawet zgnić. Taka sytuacja czasami może zakończyć żywot naszej monstery.

Zapewnienie właściwej i ciągłej wilgotności jest bardzo ważne podczas dbania o monsterę. Musisz również zwrócić uwagę na częstotliwość podlewania. Powinna być odpowiednio dobrana do wielkości rośliny. Jeżeli będziesz zbyt często przesuszać, a później podlewać monsterę, to możesz wywołać stres, którego wynikiem będą żółknięcie liści monstery.

Niska wilgotność i sucha ziemia powodują, że liście monstery zaczynają najpierw mieć brązowe końcówki, a później żółkną. Częste zraszanie liści monstery zapobiegnie żółknięciu i zapewni roślinie właściwą wilgotność.

Pamiętaj, że monstera pochodzi z lasu deszczowego. Nie lubi całkowicie suchej ziemi, ale jest również wrażliwa na gnicie korzeni, jeśli jest podlewana zbyt często. Zarówno niedostateczna ilość wody, jak i jej nadmiar mogą powodować żółknięcie liści. Dlatego tak ważne jest, aby utrzymać właściwą równowagę w podlewaniu.

Żółty liść monstery
Żółty liść monstery

Żółte liście monstery z powodu zbyt częstego podlewania

Jeśli zauważysz żółte liście u swojej monstery, to pierwsze co musisz zrobić to sprawdzić wilgotność. Wystarczy włożyć palec do ziemi i zadać sobie kilka prostych pytań

  • Czy gleba jest mokra?
  • Czy jest przemoczona?
  • Czy ma brzydki gnijący zapach?

Jeśli tak to najprawdopodobniej monstera cierpi na gnijące korzenie spowodowane zbyt dużą ilością wody. Taką monsterę należy przesadzić, aby ją uratować. Fajny poradnik o przesadzaniu monstery znajduje się na tej stronie.

Zbyt mocno podlana monstera opadnie, rozwinie brązowe plamy na liściach, które następnie z żółkną. Przelana gleba wysycha bardzo długo, a na jej powierzchni może rozwinąć się grzyb. To wszystko może spowodować, że monstera zacznie mieć coraz więcej żółtych liści aż w końcu nie da się jej uratować.

Pamiętaj, że nadmierna wilgotność jest spowodowana zbyt częstym podlewaniem i glebą, która zatrzymuje wodę, a nie tylko samą ilością wody. Uprawa roślin to umiejętność tworzenia ekosystemu, w którym monstera będzie mogła odpowiednie się rozwijać. Dlatego właśnie przed podlewanie monstery musisz zawsze sprawdzić glebę, aby upewnić się, że nie jest zbyt wilgotna.

Monstera żółknie z powodu niedostatecznej ilości wody.

Reklama - Link afiliacyjny


Zbyt mało wody również może sprawić, że liście monstery zaczną żółknąć. Na szczęście można to łatwo naprawić I raczej nie zabije twojej monstery.

Załóżmy więc, że za dasz palec do ziemi i okazuje się, że jest sucha jak pieprz. Twoja monstera potrzebuje wody.

Monstera, która jest zbyt rzadko podlewana, zacznie gubić liście, które będą żółknąć, zwijać się a ostatecznie z brązowieją i uschną.

Ponieważ ziemia w takiej sytuacji jest bardzo sucha, monstera będzie potrzebować dodatkowego podlewania. Przenieś swoją roślinę gdzieś, gdzie możesz jej dostarczyć jej odpowiednią ilość wody. Możesz ją ustawić na zewnątrz i podleci wężem ogrodowym (koniecznie z końcówką z ruszającą) lub ustawić pod prysznicem.

Jeśli twoja monstera jest ogromna, to możesz potrzebować pomocy, żeby ją podnieść, dlatego dobrze przemyśl całą procedurę. Pamiętaj, żeby nie uszkodzić liści monstery.

Następnie wykąp swoją monsterę, aż woda zacznie wypływać przez otwory drenażowa. Podlewaj jeszcze przez chwilę. Jeśli Ziemia jest bardzo sucha może stać się hydrofobiczna, to znaczy będzie odpychać cząsteczki wody, zamiast ją absorbować.

Po takim dogłębnym podlewaniu przyglądaj się monsterze czy jej liście nie zaczynają znowu żółknąć. Koniecznie zwracaj uwagę na wilgotność ziemi. Zastanów się również nad częstotliwością podlewania monstery lub ilością wody, której używasz do podlewania. Czasami lepiej jest podlewać częściej i mniej niż dużo i rzadko.

Nieodpowiednie oświetlenie

Monstery doskonale rosną, gdy są umieszczone w pomieszczeniu o słabym lub jasnym świetle słonecznym. Jeżeli wystawisz liście monstery na bezpośrednie promienie słoneczne, na zbyt długo to jej liście będą poparzone. Monstera potrafi dostosować się do słabego oświetlenia, jednak jeśli jest go zbyt mało, może to powodować żółknięcie liści. Niewielka ilość światła może również ograniczać wzrost rośliny. Monstera będzie słaba i nie będzie rosnąć tak szybko, jak sobie tego życzysz.

Szkodniki powodują żółknięcie liści monstery

Jeżeli monstera będzie osłabiona lub zestresowana z powodu nieodpowiednich warunków, w których rośnie, to może być podatna na rozwój szkodników. Szkodniki często powodują żółknięcie listków i liści monstery w warunkach domowych. W mieszkaniach bardzo często możemy spotkać wełnowce, przędziorki i inne szkodniki.

Ich rozwój osłabia roślinę i w ekstremalnych przypadkach może spowodować nawet jej śmierć. Jeśli zauważysz szkodniki na liściach monstery, to natychmiast zacznij z nimi walkę. Dokładnie obejrzyj z żółte liście monstery, szczególnie od dołu.

Jeżeli zauważysz ślady przędziorków lub innych owadów, które wysysają soki z rośliny to jedynym rozwiązaniem będzie zastosowanie chemicznych środków.

Liście monstery żółkną z powodu stresu temperaturowego

Monstera jako gatunek pochodzi z lasu deszczowego. Nie zna znaczenie zimy i dlatego nie lubi zimna.Monstera przestaje rosnąć, kiedy temperatura otoczenia spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Jej liście najpierw zaczynają żółknąć, a następnie opadają. Jeśli temperatura otoczenia jest bliska zeru to liście zaczynają być uszkodzone.

Liście monstery mogą być również zestresowane, jeśli zostaną wystawione na ekstremalnej ciepło albo bezpośrednie, ostre słońce. W swoim naturalnym otoczeniu, w dżungli monstera rośnie w dolnych częściach lasu deszczowego. Przed ostrym słońcem chronią drzewa i liście innych roślin.

Każdy rodzaj stresu temperaturowego sprawi, że liście monstery zaczną żółknąć. Następnie zaczną usychać i w końcu zmieniał się w brązowym. Na takie negatywne skutki najczęściej narażone są małe, młode liście.

Nie są jeszcze w pełni wykształcone dlatego są bardziej wrażliwe na skrajne temperatury.

Jeśli zauważysz, że twoja monstera ma żółte liście, to przyjrzyj się również lokalizacji. Odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań:

  • Czy monstera stoi blisko kaloryfera?
  • Czy monstera jest narażona na bezpośrednie promienie słoneczne?
  • Czy twoja mam monstera stoi w przeciągu albo na parapecie, którego okno jest nieszczelne lub ma wentylację?

Każda z tych rzeczy może spowodować, że monstera zacznie żółknąć. Jeśli identyfikujesz któryś z tych problemów to najlepiej przenieść monsterę w inne miejsce. Spróbuj znaleźć dla niej w domu miejsce, w którym temperatura będzie stabilna, bez przeciągów.

Stres po przesadzeniu

Czy wiesz, że przesadzanie może spowodować stres u roślin? Przyczyną żółtych liści monstery może być również tego rodzaju stres po przesadzeniu.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o przesadzaniu to zapraszam tutaj.

Monstery mają tendencję do większej wrażliwości po przesadzaniu. Stres może byt spowodowany przez zbyt długie odsłonięcie korzeni, zmianę gleby, a nawet samo przesadzanie o niewłaściwej porze roku. Monstery najlepiej przesadzać od późnej zimy do wczesnej wiosny, wtedy zmniejsza się prawdopodobieństwo żółknięcia liści.

Monstera, która doznała szoku po przesadzeniu, będzie wyglądać, jakby potrzebowała podlewania. Liście mogą zacząć żółknąć, zaczynając od najstarszych. Roślina stara się zachować składniki odżywcze i wodę po traumatycznym wydarzeniu. Aby zmniejszyć stres związany z przesadzaniem i uniknąć żółknący ich liści monstery umieść ją w tym samym miejscu, w którym rosła wcześniej.

Zachowaj też harmonogram podlewania, tak aby roślina miała dostateczną ilość wody. Pamiętaj, że zbyt dużo światła lub wody zaostrzy tylko szok po przesadzeniu. Zaniechaj również nawożenia, dopóki monstera nie wyzdrowieje i nie zacznie ponownie rosnąć. Jeśli monstera wydaje się sucha, nawet po regularnym podlewaniu to możesz dodać trochę więcej wody.

Sprawdź również jak łatwo rozsadzić monsterę!

Niewłaściwe nawożenie powoduje żółte liście

Brak równowagi w nawożeniu może być kolejnym powodem żółknące liście monstery. Może to spowodować zbyt duża ilość nawozu, która spowoduje poparzenie solą rośliny lub może to być deficyt substancji odżywczych. Każda z tych ewentualności ma specyficzny symptomy, którym trzeba się przyjrzeć, aby prawidłowo zdiagnozować problem.

Zbyt mocne nawożenie (zbyt dużo substancji odżywczych)

Najlepiej byłoby nawozić monsterę co kilka tygodni. To sprawi, że będzie zdrowa i silna w okresie wzrostu. Monstery lubią dobrze zbilansowane nawozy. Warto zastosować tutaj mieszanki dedykowane do tego typu roślin.

Jeśli monstera jest nieprawidłowo nawożona, to w glebie występuje i gromadzi się zbyt dużo soli odżywczych. Te sole odciągają wodę od korzeni w procesie znanym jako odwrócona osmoza.

Niewłaściwe nawożenie może również zmieniać kwasowość gleby. Zbyt dużo soli w glebie spowoduje tak zwane oparzenia solne, które są wynikiem odwodnienia chemicznego.

Myślisz, że liście twojej monstery żółkną z powodu niewłaściwego nawożenia? Zobacz, jakie są symptomy zbyt dużej ilości nawozu:

  • Biała skorupa nawozu na powierzchni gleby
  • Krawędzie liści monstery robią się brązowe i łamliwe (zobacz jak podeprzeć monsterę żeby się nie łamała)
  • Najniższe i najstarsze liście zaczynają żółknąć
  • Monstera wolniej rośnie

Na szczęście łatwo można sobie poradzić z tym problemem. Jeśli przyczyną żółknięcie liści twojej monstery jest przenawożenie, to musisz po prostu wypłukać nadmiar substancji odżywczych i soli ze swojej ziemi.

Tak samo, jak w sytuacji, kiedy monstera jest zbyt rzadko podlewania, wypłucz ziemię dokładnie pod prysznicem lub na dworze, za pomocą węża ogrodowego.

Po płukaniu wstrzymaj się z kolejnym nawożeniem, obserwując swoją monsterę. Najprawdopodobniej ziemia wciąż będzie mieć wystarczającą ilość substancji odżywczych, żeby monstera mogła ładnie rosnąć.

Aby zapobiec przyszłemu przenawożeniu, musisz zredukować ilość lub częstotliwość nawożenia. Rozważ zmianę na łagodny, organiczny nawóz. Takie nawozy mają dużo mniejszą koncentrację makroelementów i stosując je jest duże mniejsze prawdopodobieństwo spowodowania poparzeń solnych.

Niewystarczające nawożenie (zbyt mało substancji odżywczych)

Z drugiej strony twoja monstera może cierpieć na niedobór substancji odżywczych. Przypomnij sobie, kiedy ostatni raz została nałożona albo przesadzona? Jeśli nie pamiętasz to dobry znak, żeby zacząć nawozić swoją monsterę.

Są trzy główne substancje odżywcze, których potrzebują rośliny:

  • azot
  • fosfor
  • potas

Każdy z nich wpływa inaczej na funkcje biologiczne roślin a deficyt któregokolwiek możesz powodować nieprawidłowy wzrost rośliny.

Deficyt azotu sprawi, że monstera będzie wolniej rosnąć, a jej liście będą wykazywać chlorozę, Co oznacza, że staną się jaśniejsze a najstarsze liście na dole będą całkowicie żółte.

Niedobór fosforu dostarczonego do monstery również spowoduje zahamowanie wzrostu. W miarę pogarszania się stanu monstery jej liście i łodygi mogą ciemnieć. Zaczną pojawiać się czerwonawe lub fioletowe przebarwienia. Niedobór fosforu nie powoduje żółknięcia liści.

Niedobór potasu spowoduje, że krawędzie liści monstery zaczną brązowieć. Widoczna będzie również chloroza między żyłkami liści. W wyniku niedoboru potasu liście monstery zaczną żółknąć od najstarszych, ponieważ roślina wykorzysta resztki potasu dla młodszych liści.

Jak widzisz monstera, może żółknąć z powodu niedoboru albo azotu, albo potasu. Oczywiście przed diagnozą trzeba sprawdzić, czy powodem żółknięcia nie są inne, częściej spotykane przyczyny, o których mówiliśmy powyżej.

Jeśli z twojej analizy wynika, że monstera żółknie z powodu deficytu substancji odżywczych to musisz odżywić ją dobrze zbilansowanym nawozem organicznym.

Co zrobić, żeby liście monstery przestały żółknąć?

Jeśli chcesz, żeby liście przestały żółknąć, musisz przede wszystkim znaleźć przyczynę. W pierwszej kolejności sprawdź wilgotność ziemi, aby wykluczyć przelewanie. Następnie przyjrzyj się każdej przyczyny żółknięcia liści monstery, które opisaliśmy powyżej.

Najlepszym sposobem, aby poradzić sobie z żółtymi liśćmi monstery, jest po prostu wyeliminowanie problemu.

Monstera bez żółtych liści

Najczęściej zadawane pytania

Czy żółte liście monstery znów się zazielenią?

Liście monstery, które zżółkły już się nie za zielenią. W zależności od przyczyny żółknięcia liście należy usunąć lub pozostawić, aby same opadły. Jeśli przyczyną żółknięcie liści monstery są szkodniki należy je natychmiast usunąć.

Czy ucinać żółte liście monstery?

Jeśli przyczyną żółtych liści monstery jest choroba taka jak grzyb, to natychmiast należy usunąć i wyrzucić żółte liście. Nowa akapit jednak gdy żółknięcie spowodowany jest gniciem korzeni lub szokiem po przeszczepie należy pozostawić liście rośliny, aż całkowicie obumrze. Monstera wchłonie niezbędne składniki odżywcze z tego liścia, gdy umrze. Odcięcie żółtego liścia zbyt wcześnie zaostrzy stres

Jak uratować żółte liście monstery?

Niestety liści monstery najprawdopodobniej nie da się uratować. Możesz jednak uratować całą roślinę, zapewniając jej odpowiednie warunki wzrostu. Zadbaj o właściwe podlewanie, nawożenie oraz odpowiednią ilość światła. Monstera najlepiej rośnie w stabilnej temperaturze więc szukając miejsca dla niej unikaj w przeciągu. Najlepiej przeczytaj mój artykuł o pielęgnacji monstery, który znajdziesz tutaj.

Reklama - Link afiliacyjny


Powiązane artykuły

KwiatoStrefa.pl @2023 – Wszystkie prawa zastrzeżone!

Wykryto Adblock!

Proszę wesprzyj nasz portal i wyłącz AdBlocker w swojej przeglądarce. Dzięki reklamom wszystkie artykuły są dla Ciebie za darmo.