Strona główna » Porady » Geranium-pelargonia » Dlaczego liście geranium żółkną i jak uratować pelargonię?

Dlaczego liście geranium żółkną i jak uratować pelargonię?

Przez Marzenka (Ogrodniczka)
12,3tyś wyświetleń
Dlaczego liście geranium żółkną?

Liście pelargonii mogą żółknąć z kilku różnych powodów.

Liście geranium żółkną z powodu nadmiernego podlewania. Innym powodem może być stres temperaturowy, niewłaściwe oświetlenie lub szkodniki.

W tym artykule przedstawię Ci najczęstsze przyczyny żółknięcia liści geranium oraz skuteczne sposoby radzenia sobie z problemem.

No to zaczynamy! Oto lista powodów żółknięcia liści geranium!

Liście geranium żółkną z powodu nieodpowiedniej ilości wody

Najczęstszą przyczyną żółtych liści u geranium jest nieodpowiednia wilgotność ziemi. W szczególności jest to przelewanie. Geranium należy podlewać, kiedy górne 4-5 cm ziemi jest całkowicie suche. Ziemia powinna być wilgotna, ale nie powinna być mokra. Dlatego tak ważne jest, aby podlewać geranium odpowiednią ilością wody, ale mieć również właściwą ziemię.

Zimą można zwiększyć czas pomiędzy podlewaniem, ponieważ pelargonia przechodzi w stan wegetacji.

Podlewając geranium, upewnij się, że dostarczasz odpowiednią ilość wody. Podlewaj tak długo, aż woda zacznie wyciekać otworami drenażowymi, na dnie doniczki. Bardzo ważne jest, aby później wylać całą wodę, która zebrała się w podstawce. Jeżeli tego nie zrobisz, to pelargonia może zacząć chorować. Jej korzenie mogą nawet zgnić. Taka sytuacja czasami może zakończyć żywot geranium.

Zapewnienie właściwej i ciągłej wilgotności jest bardzo ważne. Musisz również zwrócić uwagę na częstotliwość podlewania. Powinna być odpowiednio dobrana do wielkości rośliny. Jeżeli będziesz zbyt często przesuszać, a później podlewać geranium, to możesz wywołać stres, którego wynikiem będą żółknięcie liści.

Z kolei wysoka wilgotność powietrza powoduje, że liście pelargonii zaczynają najpierw mieć brązowe końcówki, a później żółkną.

Żółte liście pelargonii z powodu zbyt częstego podlewania

Jeśli zauważysz żółte liście u swojej geranium, to pierwsze co musisz zrobić to sprawdzić wilgotność. Wystarczy włożyć palec do ziemi i zadać sobie kilka prostych pytań

 • Czy gleba jest mokra?
 • Czy jest przemoczona?
 • Czy ma brzydki gnijący zapach?

Jeśli tak to najprawdopodobniej geranium cierpi na gnijące korzenie spowodowane zbyt dużą ilością wody. Taką geranium należy przesadzić, aby ją uratować.

Zbyt mocno podlana geranium opadnie, rozwinie brązowe plamy na liściach, które następnie z żółkną. Przelana gleba wysycha bardzo długo, a na jej powierzchni może rozwinąć się grzyb. To wszystko może spowodować, że pelargonia zacznie mieć coraz więcej żółtych liści aż w końcu nie da się jej uratować.

Pamiętaj, że nadmierna wilgotność jest spowodowana zbyt częstym podlewaniem i glebą, która zatrzymuje wodę, a nie tylko samą ilością wody. Uprawa roślin to umiejętność tworzenia ekosystemu, w którym geranium będzie mogła odpowiednio się rozwijać. Dlatego właśnie przed podlewaniem musisz zawsze sprawdzić glebę, aby upewnić się, że nie jest zbyt wilgotna.

Geranium żółknie z powodu niedostatecznej ilości wody.

Kwitnąca pelargonia bez żółtych liści
Kwitnąca pelargonia bez żółtych liści

Zbyt mało wody również może sprawić, że liście geranium zaczną żółknąć. Na szczęście można to łatwo naprawić I raczej nie zabije twojej pelargonii.

Reklama - Link afiliacyjny


Załóżmy więc, że wkładasz palec do ziemi i okazuje się, że jest sucha jak pieprz. Twoja geranium potrzebuje wody.

Pelargonia, która jest zbyt rzadko podlewana, zacznie gubić liście. Następnie będą żółknąć, zwijać się a ostatecznie zbrązowieją i uschną.

Ponieważ ziemia w takiej sytuacji jest bardzo sucha, geranium będzie potrzebować dodatkowego podlewania. Przenieś swoją roślinę gdzieś, gdzie możesz jej dostarczyć odpowiednią ilość wody. Możesz ją ustawić na zewnątrz i podlać wężem ogrodowym (koniecznie z końcówką zraszającą) lub ustawić pod prysznicem.

Następnie podlej pelargonię, aż woda zacznie wypływać przez otwory drenażowe. Podlewaj jeszcze przez chwilę. Jeśli Ziemia jest bardzo sucha może stać się hydrofobiczna, to znaczy będzie odpychać cząsteczki wody, zamiast ją absorbować.

Po takim dogłębnym podlewaniu przyglądaj się geranium czy jej liście nie zaczynają znowu żółknąć. Koniecznie zwracaj uwagę na wilgotność ziemi. Zastanów się również nad częstotliwością podlewania geranium lub ilością wody, której używasz do podlewania. Czasami lepiej jest podlewać częściej i mniej niż dużo i rzadko.

Nieodpowiednie oświetlenie geranium

Geranium potrafi dostosować się do słabego oświetlenia. Jeśli jest go jednak zbyt mało, to liście mogą żółknąć. Niewielka ilość światła może również ograniczać wzrost rośliny. Pelargonia będzie słaba i nie będzie rosnąć tak szybko, jak sobie tego życzysz.

Szkodniki powodują żółknięcie liści pelargonii

Jeżeli geranium będzie osłabiona lub zestresowana z powodu nieodpowiednich warunków, w których rośnie, to może być podatna na rozwój szkodników. Szkodniki często powodują żółknięcie listków i liści geranium w warunkach domowych. W mieszkaniach bardzo często możemy spotkać wełnowce, przędziorki i inne szkodniki.

Ich rozwój osłabia roślinę i w ekstremalnych przypadkach może spowodować nawet jej śmierć. Jeśli zauważysz szkodniki na liściach pelargonii, to natychmiast zacznij z nimi walkę. Dokładnie obejrzyj z żółte liście geranium, szczególnie od dołu.

Jeżeli zauważysz ślady przędziorków lub innych owadów, które wysysają soki z rośliny, to jedynym rozwiązaniem będzie zastosowanie chemicznych środków.

Liście geranium żółkną z powodu temperatury

Geranium przestaje rosnąć, kiedy temperatura otoczenia wynosi minimum 10 stopni Celsjusza.

Liście pelargonii mogą być również zestresowane, jeśli zostaną wystawione na ekstremalne ciepło albo bezpośrednie, ostre słońce.

Każdy rodzaj stresu temperaturowego sprawi, że liście geranium zaczną żółknąć. Następnie zaczną usychać i w końcu zmieniał się w brązowym. Na takie negatywne skutki najczęściej narażone są małe, młode liście.

Nie są jeszcze w pełni wykształcone, dlatego są bardziej wrażliwe na skrajne temperatury.

Jeśli zauważysz, że twoja geranium ma żółte liście, to przyjrzyj się również lokalizacji. Odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań:

 • Czy geranium stoi blisko kaloryfera?
 • Czy geranium jest narażona na bezpośrednie promienie słoneczne?
 • Czy twoja mam geranium stoi w przeciągu albo na parapecie, którego okno jest nieszczelne lub ma wentylację?

Każda z tych rzeczy może spowodować, że geranium zacznie żółknąć. Jeśli identyfikujesz któryś z tych problemów to najlepiej przenieść geranium w inne miejsce. Spróbuj znaleźć dla niej w domu miejsce, w którym temperatura będzie stabilna, bez przeciągów.

Stres po przesadzeniu

Czy wiesz, że przesadzanie może spowodować stres u roślin? Przyczyną żółtych liści geranium może być również tego rodzaju stres po przesadzeniu.

Geranium mają tendencję do większej wrażliwości po przesadzaniu. Stres może byt spowodowany przez zbyt długie odsłonięcie korzeni, zmianę gleby, a nawet samo przesadzanie o niewłaściwej porze roku.

Geranium najlepiej przesadzać od późnej zimy do wczesnej wiosny, wtedy zmniejsza się prawdopodobieństwo żółknięcia liści.

Pelargonia, która doznała szoku po przesadzeniu, będzie wyglądać, jakby potrzebowała podlewania. Liście mogą zacząć żółknąć, zaczynając od najstarszych. Roślina stara się zachować składniki odżywcze i wodę po traumatycznym wydarzeniu.

Możesz zmniejszyć stres związany z przesadzaniem i uniknąć żółknący ich liści geranium. Wystarczy umieścić ją w tym samym miejscu, w którym rosła wcześniej.

Zachowaj też harmonogram podlewania, tak aby roślina miała dostateczną ilość wody. Pamiętaj, że zbyt dużo światła lub wody zaostrzy tylko szok po przesadzeniu. Zaniechaj również nawożenia, dopóki geranium nie wyzdrowieje i nie zacznie ponownie rosnąć. Jeśli geranium wydaje się sucha, nawet po regularnym podlewaniu to możesz dodać trochę więcej wody.

Niewłaściwe nawożenie powoduje żółte liście

Niebieski kwiat geranium himalajskiego
Niebieski kwiat geranium himalajskiego

Brak równowagi w nawożeniu może być kolejnym powodem żółknące liście geranium. Może to spowodować zbyt duża ilość nawozu, która spowoduje poparzenie solą rośliny lub może to być deficyt substancji odżywczych. Każda z tych ewentualności ma specyficzny symptomy, którym trzeba się przyjrzeć, aby prawidłowo zdiagnozować problem.

Zbyt mocne nawożenie (zbyt dużo substancji odżywczych)

Najlepiej byłoby nawozić geranium co kilka tygodni. To sprawi, że będzie zdrowa i silna w okresie wzrostu. Geranium lubią dobrze zbilansowane nawozy. Warto zastosować tutaj mieszanki dedykowane do tego typu roślin.

Jeśli pelargonia jest nieprawidłowo nawożona, to w glebie występuje i gromadzi się zbyt dużo soli odżywczych. Te sole odciągają wodę od korzeni w procesie znanym jako odwrócona osmoza.

Niewłaściwe nawożenie może również zmieniać kwasowość gleby. Zbyt dużo soli w glebie spowoduje tak zwane oparzenia solne, które są wynikiem odwodnienia chemicznego.

Myślisz, że liście twojej geranium żółkną z powodu niewłaściwego nawożenia? Zobacz, jakie są symptomy zbyt dużej ilości nawozu:

 • Biała skorupa nawozu na powierzchni gleby
 • Krawędzie liści geranium robią się brązowe i łamliwe
 • Najniższe i najstarsze liście zaczynają żółknąć
 • geranium wolniej rośnie

Na szczęście łatwo można sobie poradzić z tym problemem. Jeśli przyczyną żółknięcie liści twojej geranium jest przenawożenie, to musisz po prostu wypłukać nadmiar substancji odżywczych i soli ze swojej ziemi.

Tak samo, jak w sytuacji, kiedy geranium jest zbyt rzadko podlewania, wypłucz dokładnie ziemię pod prysznicem lub na dworze, za pomocą węża ogrodowego.

Po płukaniu wstrzymaj się z kolejnym nawożeniem, obserwując swoją geranium. Najprawdopodobniej ziemia wciąż będzie mieć wystarczającą ilość substancji odżywczych, żeby geranium mogła ładnie rosnąć.

Aby zapobiec przyszłemu przenawożeniu, musisz zredukować ilość lub częstotliwość nawożenia. Rozważ zmianę na łagodny, organiczny nawóz. Takie nawozy mają dużo mniejszą koncentrację makroelementów i stosując je jest duże mniejsze prawdopodobieństwo spowodowania poparzeń solnych.

Niewystarczające nawożenie (zbyt mało substancji odżywczych)

Z drugiej strony twoja geranium może cierpieć na niedobór substancji odżywczych. Przypomnij sobie, kiedy ostatni raz została nałożona albo przesadzona? Jeśli nie pamiętasz to dobry znak, żeby zacząć nawozić swoją geranium.

Są trzy główne substancje odżywcze, których potrzebują rośliny:

 • azot
 • fosfor
 • potas

Każdy z nich wpływa inaczej na funkcje biologiczne roślin a deficyt może powodować nieprawidłowy wzrost rośliny.

Deficyt azotu sprawi, że geranium będzie wolniej rosnąć, a jej liście będą wykazywać chlorozę. Oznacza to, że staną się jaśniejsze, a najstarsze liście na dole będą całkowicie żółte.

Niedobór fosforu dostarczonego do geranium również spowoduje zahamowanie wzrostu. W miarę pogarszania się stanu geranium jej liście i łodygi mogą ciemnieć. Zaczną pojawiać się czerwonawe lub fioletowe przebarwienia. Niedobór fosforu nie powoduje żółknięcia liści.

Niedobór potasu spowoduje, że krawędzie liści geranium zaczną brązowieć. Widoczna będzie również chloroza między żyłkami liści. W wyniku niedoboru potasu liście geranium zaczną żółknąć od najstarszych, ponieważ roślina wykorzysta resztki potasu dla młodszych liści.

Jak widzisz geranium, może żółknąć z powodu niedoboru albo azotu, albo potasu. Oczywiście przed diagnozą trzeba sprawdzić, czy powodem żółknięcia nie są inne, częściej spotykane przyczyny, o których mówiliśmy powyżej.

Jeśli geranium żółknie z powodu niedoboru substancji odżywczych, to musisz odżywić ją dobrze zbilansowanym nawozem organicznym.

Może Cię również zainteresować mój poradnik na temat przycinania geranium, który znajdziesz tutaj.

Jak zapobiec żółknięciu liści geranium?

Jeśli chcesz, żeby liście przestały żółknąć, musisz przede wszystkim znaleźć przyczynę. W pierwszej kolejności sprawdź wilgotność ziemi, aby wykluczyć przelewanie. Następnie przyjrzyj się każdej przyczyny żółknięcia liści geranium, które opisaliśmy powyżej.

Najlepszym sposobem, aby poradzić sobie z żółtymi liśćmi geranium, jest po prostu wyeliminowanie problemu.

Jak często podlewać geranium?

Jeśli ziemia jest sucha, podlewaj geranium raz w tygodniu. Jeśli ziemia utrzymuje wilgoć, nie musisz często podlewać rośliny. W upalne dni podlewaj geranium co drugi dzień. Unikaj przelewania, ponieważ to może sprowadzić do żółknięcia liści.

Reklama - Link afiliacyjny


Powiązane artykuły

kwiatostrefa logo

KwiatoStrefa.pl @2023 – Wszystkie prawa zastrzeżone!

Wykryto Adblock!

Proszę wesprzyj nasz portal i wyłącz AdBlocker w swojej przeglądarce. Dzięki reklamom wszystkie artykuły są dla Ciebie za darmo.